Субота , 12 Липень 2025
Ілюстративне фото
Різне

Як обрізати малину, щоб зібрати щедрий урожай

Правильна обрізка малини підвищує врожайність і зміцнює рослину.

Щоб кущі малини щороку тішили багатим урожаєм, необхідно грамотно їх обрізати. Ця процедура не тільки стимулює плодоношення, а й покращує провітрювання між гілками, знижує ризик захворювань і підтримує рослину в доброму стані. Видалення мертвих або хворих частин дає змогу новим пагонам активно розвиватися й отримувати більше сонця, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на Martha Stewart.

Метод обрізки залежить від типу пагонів: однорічних або дворічних. Це впливає на терміни й техніку догляду.

Терміни весняної обрізки малини

Професор садівництва Марвін Пріттс рекомендує проводити основну обрізку ранньою весною, одразу після зими, але до появи бруньок. Саме цей період є найсприятливішим для видалення мертвих і ослаблених гілок. Це дозволяє покращити циркуляцію повітря в кроні й забезпечити рослину достатнім сонячним освітленням.

Для сортів чорної малини в червні важливо вкорочувати верхівки пагонів, щоб запобігти їх надмірному витягуванню та стимулювати розгалуження. Такі дії сприяють формуванню нових плодоносних гілок.

Обрізка однорічних пагонів: як отримати осінній урожай

Якщо ви вирощуєте малину, що плодоносить на однорічних пагонах, обрізка буде нескладною. Для збору врожаю восени необхідно навесні повністю зрізати всі старі пагони біля основи. Це забезпечить місце для нових стебел, які й плодоноситимуть восени.

Усі пагони, що виросли за весну і літо, дадуть ягоди ближче до осені. Наступної весни їх знову потрібно буде зрізати. Таким чином, цикл повторюється щороку.

Можна також спробувати отримати два врожаї: влітку і восени. Для цього потрібно залишити частину пагонів на зиму. Вони перетворяться на дворічні й дадуть невеликий урожай влітку наступного сезону. Але така методика вимагає точного контролю і більше зусиль.

Особливості обрізки дворічних пагонів

Дворічні пагони після плодоношення вмирають, тому їх обов’язково потрібно видаляти. За словами експертки Лізи Рейберн, час обрізки залежить від клімату. У регіонах із холодною зимою краще чекати до завершення морозів. У тепліших районах пагони можна зрізати одразу після збору врожаю.

Наприкінці зими потрібно також прибрати усі залишки слабких, пошкоджених і мертвих гілок. На один квадратний метр варто залишити 3–4 найміцніших пагони, які стануть основою майбутнього врожаю. Занадто високі гілки рекомендується вкоротити до висоти 120–150 см — це полегшить догляд та збирання ягід.

Що робити з пагонами влітку

Улітку, коли з’являються молоді пагони, важливо стежити за їх висотою. Коли нові гілки досягають 60–90 см, потрібно обрізати їх верхівки на 5–7 см. Це стимулює розвиток бічних гілочок, на яких наступного року з’являться плоди.

Після завершення сезону плодоношення необхідно видалити старі гілки, що відцвіли. Також у кінці зими треба знову перевірити кущі та залишити 3–6 сильних пагонів на кожну рослину. Бічні гілочки бажано скоротити до 20–25 см — це формує компактний, зручний для догляду кущ.

Раніше ми писали про королівський сад.

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Яка порода собак найдавніша? Ґренландський кімміт і його історична роль

Гренландський кімміт — найдавніша порода собак, пов’язана з інуїтами

Магнітні бурі 12 липня: прогноз і вплив на здоров’я

12 липня прогнозується помірна сонячна активність. Як геомагнітні бурі можуть вплинути на...

Яке свято 12 липня? Великі роси та традиції дня

12 липня — церковне свято Великі роси. Традиції, прикмети та заборони на...

Гороскоп на 12 липня: на Близнюків чекає несподівана зустріч

Гороскоп на 12 липня для кожного знака Зодіаку. Овни, Тельці, Близнюки та...