Експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) оновили свій негативний прогноз для України в разі більш інтенсивної війни. За новим сценарієм, війну передбачається завершити лише в другому кварталі 2026 року, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на Меморандум з МВФ.
“Сценарії, на яких базується наша програма, залишаються актуальними, оскільки переговори поки що не дали суттєвих результатів”, — зазначили в МВФ.
Навигация по статье
Прогноз економічного спаду
В оновленому прогнозі передбачається зниження реального ВВП України на 1% у 2025 році, з подальшим нульовим зростанням у 2026 році. Проте, середньострокові темпи зростання економіки залишаються без змін.
Бюджетні дефіцити та валютні резерви
Прогноз бюджетних дефіцитів переглянутий в бік збільшення на 2026-2027 роки, через очікуване зростання витрат і падіння доходів. Це передбачає використання валютних резервів для стабілізації ринку та запобігання дестабілізації. Для покриття дефіциту буде використано кошти, залучені в рамках ініціативи ERA та збільшення внутрішніх запозичень.
Загальний дефіцит фінансування оцінюється в 165,3 млрд доларів — на 2,4 млрд доларів більше, ніж у попередньому прогнозі.
Прогноз фінансування
Загальний обсяг зовнішнього фінансування для України, без урахування МВФ, на період 2023-2027 років складе 139 млрд доларів. В рамках ініціативи ERA буде виділено 49,2 млрд доларів, частину траншів перенесено на 2026 рік. Крім того, зарезервовано 12,4 млрд доларів для негативного сценарію.
У разі завершення програми з МВФ нові зобов’язання від донорів не очікуються, а рівень щорічної підтримки оцінюється в межах 5-12 млрд доларів.
Погіршення ситуації на ринку запозичень
Враховуючи високий рівень невизначеності, Україна не зможе повернутися до ринкового запозичення до 2029 року. Це пов’язано з необхідністю завершення реструктуризації боргу.
Заява Гіти Гопінат
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ, Гіта Гопінат, зазначила, що Росія продовжує завдавати серйозної соціальної та економічної шкоди Україні. Однак, завдяки ефективній економічній політиці та зовнішній підтримці вдалося зберегти макроекономічну стабільність.
Вона також наголосила, що економіка України демонструє стійкість, незважаючи на удари по інфраструктурі та напруженість на ринку праці. Однак війна залишається основною загрозою для подальшого економічного зростання.
“Ризики залишаються дуже високими, і важливо готуватися до можливих негативних сценаріїв, що дозволить своєчасно ухвалювати необхідні політичні рішення”, — додала вона.
Перспективи зростання
Згідно з оновленим прогнозом, повернення України до ринкового запозичення стане можливим лише після 2029 року, коли буде завершено процес реструктуризації боргу.
Раніше ми писали про початок важливих діалогів та переговорів.
Leave a comment