Президентський законопроєкт №3612 “Про народовладдя через всеукраїнський референдум” передбачає чотири види всеукраїнського референдуму за предметом
Про це йдеться в тексті законопроєкту, оприлюдненому на сайті Верховної Ради.
Проєкт закону передбачає такі види всеукраїнського референдуму за предметом:
1) затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
2) вирішення питання загальнодержавного значення;
3) зміна території України;
4) втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Читайте також: Стефанчук анонсував розгляд законопроєкту про всеукраїнський референдум
Згідно з текстом законопроєкту, не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання:
– що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацію прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;
– спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
– щодо законопроєктів з питань податків, бюджету, амністії;
– віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.
На всеукраїнський референдум може виноситися одне питання з варіантами відповіді “так” або “ні”.
Проєктом закону розширено коло суб’єктів процесу референдуму, які реєструються в Центральній виборчій комісії як прихильники чи опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані у Центральній виборчій комісії.
Очікується, що це сприятиме посиленню легітимації рішень, прийнятих на всеукраїнському референдумі, зміцненню зв’язків інститутів громадянського суспільства з органами державної влади.
Читайте також: Про брехню й небезпечну імітацію Зеленського та Єрмака забувати не можна – Портников
“Ключовою новацією законопроєкту, що вирізняє його серед інших законопроєктів, які реєструвалися у Верховній Раді України, є визначення можливості запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань”, – йдеться в пояснювальній записці.
Для забезпечення організації та проведення всеукраїнського референдуму законопроєктом передбачено створення автоматизованої інформаційно-аналітичної системи із забезпечення електронного голосування.
Закон визначає, що всеукраїнський референдум щодо зміни території України – це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України, який ухвалила ВР.
Референдум призначається постановою Верховної Ради.
Президент Володимир Зеленський пропонує Верховній Раді ухвалити законопроєкт про народовладдя через всеукраїнський референдум. Документ, зареєстрований у парламенті сьогодні, 9 червня, визначений президентом як невідкладний.
Над законопроєктом працювала робоча група з питань народовладдя, яку очолює заступник голови парламенту Руслан Стефанчук.
Leave a comment