Site icon Вечерние Вести

ЦВК: Ще один рестарт

Старий склад Центрвиборчкому пропрацював лише рік! І вже цього тижня Верховна Рада має призначити новий склад Центральної виборчої комісії. Що буде далі та чому простого перезавантаження недостатньо? У цьому й спробуємо розібратися.

20 вересня 2018 року Верховна Рада восьмого скликання зробила дещо неймовірне – нарешті перезавантажила Центральну виборчу комісію. Чому це так здивувало тоді? Багато хто говорив, що стара ЦВК може навіть президентські вибори провести…

Нагадаємо, що 1 червня 2014 року (!) завершився термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК, а 3 лютого 2017 року – і 13-го члена комісії. Та президент Петро Порошенко зовсім не поспішав з оновленням ЦВК… Ви уявляєте собі, щоб Верховна Рада працювала на чотири роки більше, ніж дозволено законом? А ЦВК змогла. Але сталося майже диво. От тільки не все було так переможно.

Переформатуванню передували численні консультації та торги. Та найдивніше було інше: Порошенко врешті вніс подання, але на 14 кандидатів замість 13. Цим він одразу і заклав конфлікт. Вирішили ситуацію просто: спікер ВР восьмого скликання Андрій Парубій запропонував збільшити склад Центрвиборчкому з 15 до 17 членів. Швидесенько його пропозицію оформили в законопроект й проголосували. Тож місця вистачало усім. І тільки після цього ЦВК перезавантажили.

Тож після рестарту усі начебто видихнули. До того ж призначити членів ЦВК вдалося за півроку до президентських виборів, і у них ще був час увійти в колію та підготуватися до роботи.

Здавалося б, усе добре… Та президент Володимир Зеленський ініціював звільнення усього складу ЦВК! І 13 вересня парламентарі підтримали проект постанови №2127. У поданні він зазначив, що «йдеться про неодноразові прояви Центральною виборчою комісією протягом виборчого процесу з позачергових виборів народних депутатів України 2019 року недостатньої виваженості або навіть політичної упередженості у вирішенні окремих питань…».

Тож усе почалося з початку. Фракції запропонували президенту свої кандидатури. Та поки що глава держави не зробив подання. Втім, у коментарі «Цензор.нет» народний депутат від «Слуги народу» Олександр Качура зазначив, що парламентарі розглянуть призначення до ЦВК цього тижня – 2-го, 3-го або 4 жовтня. На запитання про те, чи є серед кандидатів діючі народні депутати, Качура відповів, мовляв, немає, але є кілька людей із попереднього складу ЦВК.

Окрім того, Качура зазначив, що кількість членів ЦВК залишатиметься колишньою (тобто 17), оскільки «немає зараз часу закон переписувати».

От тільки цей же нардеп ще 13 вересня говорив зовсім інше. Мовляв, фракція «Слуга народу» все ж хоче змінити закон про ЦВК й повернути кількість членів до 15.

«Ми зараз оберемо 15 членів ЦВК, а потім внесемо відповідні зміни і приведемо до порядку (мається на увазі закон. – Прим. авт.)… Закон про ЦВК треба взагалі змінювати, дуже багато до нього є запитань», – зазначив Олександр Качура. Чи то парламентар заплутався у свідченнях, чи його зрозуміли невірно.

Тож тепер знову почнеться жонглювання цифрами? П’ятнадцять чи сімнадцять? Ось у чому питання.

Та насправді в дечому парламентар правий. Над законом про ЦВК треба серйозно працювати. Бо Центрвиборчкому неначе пороблено. Пригадайте хоч одне перезавантаження, яке відбувалось без скандалу. Чи хоч одну каденцію Центрвиборчкому, за якої все було тихо та спокійно…

Нині дуже важливо розробити абсолютно новий закон про ЦВК. І найголовніше – повернути довіру до цієї інституції! А зміна персоналій за великим рахунком нічого не змінить. Бо ж потрібні глибинні реформи.

Для прикладу, в громадському секторі дуже багато говорили про те, щоб призначати членів Центрвиборчкому не за партійними квотами, а за конкурсом. Тоді б ми змогли уникнути будь-якого політичного тиску. До того ж, наприклад, часом виникають ситуації, за яких партія вже не потрапляє до парламенту, а її представники ще працюють у ЦВК кілька років до кінця семирічної каденції. Це питання дискусійне й потребує детального вивчення та аналізу. Але щось треба робити.

Натомість вже цього тижня ми напевне дізнаємося прізвища нових членів ЦВК. Ох і нелегко ж їм буде. Бо фактично з коліс доведеться організовувати місцеві вибори в столиці. Але це вже зовсім інша історія.

Вікторія МАРСОВА

“Вечірні Вісті”

Exit mobile version