П’ятниця , 22 Листопад 2024
Происшествия

Руйнівні повені: що змінити, аби втрати ставали меншими

Про оптику й горизонти планування

На моїй пам’яті руйнівні повені за останні 30 років повторюються приблизно раз на декаду. 1998, 2008, 2020. Із довідників і розповідей родичів знаю, що була рекордна повінь в 1969-му, потім серія менших у наступні роки.

Приблизно собі уявляю, який вигляд має гірська повінь, бо за понад три роки, які я вже в дорослому віці прожив у горах (селище Ворохта Івано-Франківської області), бачив на власні очі й вал води, і знесені мости, і замулені непроїздні дороги, і метрові снігопади, які роблять всі дороги умовними позначеннями на карті, й обмерзлі та зламані дроти магістральних електромереж, які на тиждень знеструмлювали міста й села в мороз -15.

Щоразу відновлення виїдає резерви, які могли би придатися в інших сферах. Кліматичні зміни гратимуть не на нашому боці, і стихійні лиха повторюватимуться. Це життя. Як змінити свої підходи, щоби втрати ставали меншими?

Читайте також: Синоптикиня пояснила, що спричинило повінь на Заході України

По-перше, створювати стимули для добросовісних гравців. Наприклад, страхування будівельних споруд, яке розміром ставок відображало би ризики з горизонтом, скажімо, 20-25 років, швидко спонукало би громади добре замислитись і про дозволи на забудову, і про профілактику/будівництво інфраструктури. Надто якщо наповненість страхових фондів буде пов’язана із громадськими ресурсами.

У результаті розумними вкладеннями можна не тільки розвивати інфраструктуру та підвищити якість життя, але, не будуючи там, де є ризики, можна також менше втрачати, заощаджуючи при цьому на ліквідації наслідків стихії.

По-друге, стратегічне планування має значення. Два десятиліття минуло в ХХІ столітті, а ми з вами далі їздимо залізницями, які прокладалися на картах на початку другої половини ХІХ століття! Мережа сучасних автодоріг переважно формувалася в першій половині ХХ століття.

У Карпатах одна із причин потерпання від повеней полягає в тому, що громади розвиваються, в основному, вздовж доріг, а дороги прокладені вздовж річок, які для цих самих доріг із підступною періодичністю і стають основною загрозою. Багатші країни змінили цю практику півтора століття тому.

Читайте також: Людство впритул підійшло до необхідності змінити парадигму свого розвитку

Будівництво сполучних доріг, які йдуть верхом хребтів чи траверсом, коштує дорожче, але потребує менших витрат на утримання, ніж дороги вздовж рік із великою кількістю мостів. Власне, практично всюди в Альпах чи Судетах основна мережа гірських доріг більше не дублює ріки. Дороги – лише один із аспектів життя. Можна так само говорити про освіту чи екологію.

Це – кілька прикладів із набагато довшого списку. Але я хочу підкреслити інше. Всі ці чинники стають помітними, якщо горизонт планування сягає не рік-два, а хоча б одне покоління.

Той, хто живе одним днем, не помічає зміни пір року, не кажучи вже про віддалені перспективи зміни людських цінностей чи клімату. Хто із претендентів на місцевих виборах спроможний дивитися далі своєї виборчої каденції? Це питання може допомогти зрозуміти, кому віддати свій голос.

Євген ГЛІБОВИЦЬКИЙ

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Посреди Луцка мужчина взорвал гранату, СБУ задержали его

В центре Луцка мужчина взорвал гранату, тем не менее, никто не пострадал.

В Словакии поезд столкнулся с автобусом, есть шестеро погибших

Возле словацкого города Нове Замки произошла авария серьёзного масштаба с участием поезда...

Нанесён удар по оккупированному Мариуполю и окрестностям

На территории временно оккупированного Мариуполя и окрестных городах произошли атаки по объектам...

В Киеве из-за разрушения путепровода изменили движение общественного транспорта

Вечером в среду 19 июня на территории украинской столицы произошло обрушение части...