Громадянство – це зв’язок між громадянином і державою, чи то за правом народження чи натуралізації. Однак в останні роки в декількох державах – членах ЄС створені схеми отримання громадянства та проживання інвесторів для залучення інвестицій. Згідно з висновком, прийнятим Європейським економічним і соціальним комітетом (ЄЕСК) на жовтневому пленарному засіданні, така практика створює серйозні ризики і має бути заборонена в усіх державах – членах ЄС.
В останні десятиліття фінансова криза викликала необхідність збільшення доходів у багатьох державах – членах ЄС, які розробили схеми, що дозволяють громадянам третіх країн отримати швидкий доступ до громадянства або місця проживання в обмін на значні інвестиції: так звані «золоті паспорти» або «золоті візи». ЄЕСК поставив під сумнів цю практику і закликав держави відмовитися від подібних схем.
Висновок ЄЕСК схвалює недавній звіт Європейського парламенту, який також закликає до якнайшвидшого припинення всіх існуючих схем. У звіті, випущеному Європейською комісією, також вказується, що ці схеми створюють ризики з точки зору безпеки, відмивання грошей, ухилення від сплати податків і обходу правил ЄС.
Нині в ЄС існує від 17 до 20 схем громадянства і проживання інвесторів. Згідно зі спільним звітом, опублікованим Transparency International і Global Witness у 2018 році, ці схеми дали ЄС понад шість тисяч нових громадян і 100 тисяч нових жителів із 2008 року, а держави-члени залучили близько 25 мільярдів євро прямих іноземних інвестицій.
Жан-Марк Ройран, доповідач ЄЕСК, підкреслює, що ці схеми часто не відповідають основним правам, які лежать в основі європейської співпраці, і наполягає на необхідності поетапної відмови від цих схем по всьому ЄС.
На завершення говориться, що не слід робити різниці між способами усунення ризиків, пов’язаних з інвестуванням громадян і проживанням за рахунок інвестицій. До цих ризиків належать:
– відмивання грошей і корупція: схеми «золота віза» і «золотий паспорт» забезпечують швидкий доступ до громадянства або місця проживання, іноді протягом декількох місяців; однак профіль і походження заявників часто ускладнюють проведення перевірок безпеки, і не всі держави-члени однаково вибагливі. Більше того, посередницькі органи, через які спрямовуються кошти, які виплачуються заявниками, не підпадають під дію законодавства ЄС про відмивання грошей;
– управління: відсутність прозорості у багатьох з цих схем піддає держави і державних посадових осіб ризику корупції через такі слабкості, як широкі дискреційні повноваження в прийнятті рішень, відсутність незалежного нагляду і ризик конфлікту інтересів, який стосується приватних агентів і посередників, що беруть участь як у процесі подачі заяви, так і в процесі належної перевірки;
– прозорість: ЄЕСК хотів би бачити більше офіційних даних (розмір інвестицій, кількість заявників, бенефіціарів, національність, обсяг і вплив інвестицій і т. д.);
– вимір ЄС: ЄЕСК визнає, що відсутність гармонізованих стандартів може призвести до зменшення прозорості. Крім того, що громадянство ЄС використовується як продукт продажу для залучення інвесторів, рішення держави-члена про видачу візи або паспорта може вплинути на інші держави-члени і ЄС в цілому, оскільки таке рішення надає доступ до всього Шенгенського простору і внутрішнього ринку;
– ухилення від сплати податків: схеми «громадянство за інвестиції» і «місце проживання за рахунок інвестицій» можуть бути використані не за призначенням з метою ухилення від сплати податків, оскільки вони дозволяють інвесторам залишатися податковими резидентами в їхній юрисдикції, в той же час отримуючи пільги від пропонованих податкових переваг цих схем;
– існують і інші потенційні ризики, такі як волатильність інвестиційних потоків, соціально-економічні ризики, що виникають у результаті інфляції цін на ринку нерухомості, або політичні ризики, такі як погіршення довіри до інститутів ЄС або репутація громадянства ЄС. Це також підкреслює ризики посилення дискримінації між категоріями мігрантів.
Для усунення цих потенційних ризиків ЄЕСК схвалює роботу групи експертів, створену Європейською комісією. Згідно ЄЕСК, доти, поки схеми «золотої візи» та «золотого паспорта» не будуть виведені з ужитку, ця група повинна зосередитися на встановленні мінімальних стандартів для належної обачності і перевірок безпеки, а також на експлуатаційну цілісність схем…
EESC, Бельгія
(Матеріал публікується зі скороченнями)
Leave a comment