Мовний омбудсмен розкритикував висловлювання Мендель щодо «української російської мови»: «Такі заяви не мають перспектив»

Заява прессекретарки президента України Юлії Мендель щодо необхідності «демонополізувати російську мову» і визнати наявність у нашій країні «української російської мови» не відповідає Основному закону нашої держави і суперечить переконанням фахівців у цьому питанні.

Про це заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, передає Інтерфакс, інформує UAINFO.org. 

В ефірі телеканалу «Прямий» у понеділок Кремінь зазначив, що поняття Мендель про «кодифікацію російської мови» в Україні жодним чином не збігається з поняттями, які висловлював професор Юрій Ковалів, колишній науковий керівник Мендель під час написання нею наукової дисертації.

«Це (заява Мендель — ред.) жодним чином не корелює навіть із позицією Тімоті Снайдера (історик, професор Єльського університету, фахівець в історії Східної Європи — ред.), який уперше в 2019 році запропонував говорити про варіант «української російської мови», — наголосив мовний омбудсмен.

Він роз’яснив, що варіант упровадження «української російської» неможливий, оскільки він, на його думку, від початку є безперспективним.

«Кодифікатором російської мови у світі є Російська Федерація, відповідно поняття кодифікації російської мови в Україні неможливе… Тому я жодним чином не поділяю таких заяв і вважаю їх такими, які не мають жодних перспектив. Водночас хочу додати, що стаття 10 Конституції України, якій буде 25-років, визначає, що єдиною державною мовою в Україні є українська. Якщо хтось переживає за мову нацменшин і корінних народів, їм надано право, умови для кращого розвитку, які визначені Основним законом», — уточнив Кремінь.

Він наголосив, що «мовне питання» в Україні необхідно закрити раз і назавжди.

«У нас є система освіти. У нас є державна влада, яка зобов’язана сприяти розвитку і функціонуванню української мови як державної. Зрештою, у нас є зовнішні загрози. Адже ми прекрасно знаємо, що «руський мир» приходить не тільки через поребрик, він приходить, зокрема, з проведенням конкурсу Тараса Шевченка в місті Києві (конкурс, організатори якого називали Шевченка російсько-українським поетом, — ІФ), мережею «руського миру» та кабінетами «Росспівробітництва» в різних куточках України. Появою маргінальних громадських об’єднань та організацій, які говорять про так звані утиски прав національних меншин і корінних народів. Потрібно працювати. Потрібно ефективно займатися державною мовною політикою», — зазначив Кремінь.

Омбудсмен також наголосив на необхідності створювати кращі умови для інформаційного захисту України, а також пам’ятати про гібридну війну.

«Нам потрібно піднятися над своїми політичними «діячами», в лапках, які сьогодні заговорюють «мовне питання», не розробляючи натомість кращих умов для розвитку (української мови — ред.)», — наголосив Кремінь.

Раніше прес-секретар президента Юлія Мендель в ефірі телеканалу «Дом» заявила про необхідність визнати наявність у нашій країні «української російської мови». Також вона закликала українців позбавити Росію статусу «монополіста» на російську мову і провести її «демонополізацію».

Цензор.НЕТ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Зеленський втрачає рейтинг швидше, ніж його попередники, – Басараб. ІНФОГРАФІКА
Next post Береза: В Катар уже летал один украинский президент – Виктор Янукович. И его тоже тогда никуда не приглашали