Вівторок , 5 Листопад 2024
Общество

Наші далекі родичі, можливо, впадали у сплячку. Науковці знайшли характерні сліди на кістках прадавніх людей

Обличчя людини-попередника, яка вважається першим видом людини в Європі, реконструйоване за рештками, знайденими в Сіма де лос Уесос, Іспанія. Ілюстративне фото. Фото: JUAN HERRERO / EPA-EFE

Сліди на кістках прадавніх людей, знайдених у печерному комплексі Сіма де лос Уесос на півночі Іспанії, можуть свідчити про те, що вони колись впадали у сплячку. Це перше свідчення того, що попередники людей могли це робити.

Про це йдеться в науковій публікації дослідників із Греції та Іспанії у виданні L’Anthropologie, про яку написала британська газета The Observer, інформує Нromadske.ua.

За останні три десятиліття в печері Сіма де лос Уесос (перекладається з іспанської як «яма кісток») знайшли скам’янілі рештки кількох десятків людей. Науковці припускають, що печера була місцем масового поховання людей, які жили десь 400 тисяч років тому, – ранніх неандертальців чи й їхніх предків.

Сіма де лос Уесос є місцем чи не найцінніших археологічних знахідок, які дозволили привідкрити завісу життя прадавніх людей. Нині ж група науковців на чолі з іспанцем Хуаном Луїсом Арсуагою стверджують, що знайшли докази впадання людей, яким належали кістки з печери, у сплячку – для переживання суворих зим.

  Череп “Мігель”, знайдений у Сіма де лос Уесос, Іспанія. Ілюстративне фото. Фото: UtaUtaNapishtim / Wikimedia Commons

Арсуага з колегами звернули увагу на форму й особливості росту кісток прадавніх людей. Вони виявили сезонні варіації, які показують, що ті не росли десь кілька місяців на рік. Такі ж варіації спостерігаються і у ссавців, які впадають у сплячку, – приміром, печерних ведмедів. До речі, рештки цих тварин також знаходили в Сіма де лос Уесос.

Усе це, на думку авторів, може свідчити про те, що люди того часу «впадали в стани метаболізму, які дозволяли їм переживати тривалі періоди часу в суворих умовах з обмеженими запасами їжі й достатньою кількістю підшкірного жиру». Іншими словами – впадали у сплячку.

Автори спробували відповісти й на контраргументи. Приміром, чому зараз племена такого ж рівня розвитку – зокрема інуїти – не впадають у сплячку, хоча живуть у не менш суворих умовах зими? Відповідь Арсуаги з колегами: ті мають достатньо запасів поживної їжі на зиму – риби й оленини. А от люди із Сіма де лос Уесос жили в доволі бідній на їжу місцині.

Опитані The Observer науковці відзначають оригінальність ідеї, хоча і вказують, що вона не обов’язково є правильною. «Є й інші пояснення деформацій у кістках людей із Сіма де лос Уесос, і, перш ніж говорити про якісь реалістичні висновки, потрібно розглянути їх у повній мірі», – вважає Патрик Рендольф-Квінні, антрополог Нортумбрійського університету в Англії.

“Вечірні Вісті”

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Прогноз погоди на вихідні 28–29 вересня: десь — ще літо, десь — вже осінь

За даними Sinoptik.ua, погода на вихідних у багатьох областях України все ще...

Агентство недвижимости “Этажи”: мнения клиентов о компании

"Этажи" — это одно из ведущих агентств недвижимости в Челябинске, предлагающее широкий...

Регистрация Bet match и вход на площадку: как начать ее использовать

Бет Матч – привлекательная платформа, где каждый может испытать удачу, проявить стратегическое...

Сколько украинцев обновили данные в ТЦК?

Свои данные военнообязанных, призывников и резервистов обновили 2 млн 430 тысяч жителей...