ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Октябрь 2021    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
         
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
           

"Розіпнуті хлопчики" – давні рятівники безнадійно заплямованої репутації російської вояччини

  260   0 06.06.2020, 00:55 | Новости, Общество
"Розіпнуті хлопчики" – давні рятівники безнадійно заплямованої репутації російської вояччини

Знаний "распятый мальчик в трусиках" і похідні від нього сюжети не були оригінальним винаходом російського агітпропу версії 2014 року

Такого роду "реагування" - історично типове для росіян у випадках, коли треба "пригасити" негатив від цілком реальних і наочних звірств, учинених їхньою вояччиною.

Наприклад, на виправдання масового вбивства в Катині тисяч полонених польських офіцерів 1940-го запустили історію про катування та розстріли полонених червоноармійців у польських таборах у 1920-1922 р. Ну нібито Катинь - це була помста за оту жорстокість до "мальчиков в буденовках". Польські історики ретельно вивчили архіви, опублікували документи, які абсолютно чітко спростовують ці твердження - ніяких екзекуцій у таборах полонених та інтернованих не було, причиною левової частки смертей були інфекційні хвороби.

Наївно було б припускати, що це хоч трохи зацікавило не те що пересічного російського читача (є маса публікацій польських авторів російською мовою) - навіть професійних істориків РФ. Але найцікавіше - сюжет про справедливу "помсту" в Катині за вчинені кривди легко співіснує із запереченням, що поляків розстріляло НКВД за наказом Сталіна та Берії ("'на самом деле это сделали фашисты в 1941-м").

Не бракує прикладів подібного "правлення історії" і в давніші епохи.

Кумир "рускіх людєй" генералісимус Суворов мав не надто добру репутацію в Європі. Звісно, в Росії все це пояснювали (та й досі пояснюють) "русофобією" та елементарною заздрістю - адже не всім народам пощастило мати такого геніального полководця. Та ще й до всього здатен (уміло придушував антивладні виступи селян у Росії).

Читайте також: Роспропаганда намагається розпалити у США ненависть до українців брехнею про "вінницького атовця-терориста"

Причиною зневаги, яку відчували до цього діяча закордонні сучасники - його роль у придушені повстання Тадеуша Костюшка. А найбільше - кривава "різанина на Празі" (передмісті Варшави), яку вчинили його солдати. Заперечувати саму подію - важко, хоча б тому, що вона зафіксована в реляціях самого Суворова та безлічі спогадів.


Англійська карикатура кінця XVIII ст. на Суворова. Полководець зображений на тлі палаючого передмісття Варшави

Але тут на допомогу знову прийшли "распятые мальчики" - виявляється, винищення тисяч жінок, старих і дітей було викликано тим, що "диво-богатирі" мстилися за 500 беззбройних російських солдатів гарнізону, нібито підступно вбитих містянами в церкві (!) на початку повстання. І немає сенсу доводити росіянам, що це груба пізніша вигадка їхніх істориків, про яку не говорять джерела 1794 року. Що у Варшаві взагалі не було в той час православного храму, в якому б умістилось одночасно 500 осіб. Що всього в полон тоді потрапило лише 260 росіян, з яких 83-х дійсно лінчував натовп (за різних обставин, у різний час, не у храмах тощо).

І що Костюшко та інші вожді повсталих засудили самосуд. На відміну від Суворова, який нагородив мародерів та вбивць (навіть було засновано спеціальну і досить дивну нагороду - хрест та медаль не "за взятие Варшавы", а за "труды и храбрость при взятии Праги" - місця де й відбулась масакра).

Читайте також: Російська збройна агресія на Донбасі забрала життя понад 240 дітей

Ця історія, як і "катинська", також безконфліктно існує в російській свідомості в декількох версіях (із варіантами).

Окрім історії про священну помсту за "беззбройних солдатиків у церкві", є ще дві.

Згідно з однією - повідомлення про різанину цивільних на Празі були вигадкою тогочасної англійської/французької пропаганди, прикладом "інформаційної війни" проти Росії. Насправді ж російські "диво-богатирі" поводились як вишукані джентльмени, а "визволене" населення вітало їх квітами. Те, що найжахливіші деталі цього військового злочину відомі зі спогадів офіцерів російської армії - просто ігнорують.

Інша ж (і найвірогідніше - найближча до реальності) описує сюжет як вияв "геніального задуму" Суворова: після штурму й масових убивств на правому березі Вісли той дозволив родичам загиблих із лівого берега забрати й поховати тіла. Побачене на Празі та валки гробів, які везли через річку, змусили мешканців Варшави просити повстанців відступити з міста без бою...

Отже, спроби протидіяти російській пропаганді, підготовлені реципієнти якої готові приймати будь-які версії подій, навіть взаємовиключні - апріорі приречені на невдачу. Апеляції до "правди", "доказовості", "перевірки джерел інформації" тощо для такої аудиторії є порожнім звуком.

Андрій СТАРОДУБ

 

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Октябрь 2021 (413)
Сентябрь 2021 (720)
Август 2021 (745)
Июль 2021 (601)
Июнь 2021 (724)
Май 2021 (806)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области