Понеділок , 5 Травень 2025
Ілюстративне фото
Різне

Вчені виявили розлом давньої океанічної плити під Іраном та Іраком

Міжнародна команда дослідників дослідила, як гірський хребет Загрос вплинув на деформацію земної кори протягом останніх 20 мільйонів років.

Міжнародна команда дослідників дослідила, як гірський хребет Загрос вплинув на деформацію земної кори протягом останніх 20 мільйонів років. Результати дослідження вказують на те, що під територією Ірану та Іраку відбувається розлом стародавньої океанічної плити, яка колись була дном моря Неотетіс, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на Scitechdaily.

Як утворився розлом

Вчені пояснюють, що Неотетіс – це океан, який існував між Аравійською та Євразійською плитами. Протягом мільйонів років, коли континенти наближалися один до одного, океанічне дно занурювалося під континентальну кору. У результаті цього зіткнення частини земної кори піднімалися, утворюючи гірські хребти, такі як Загрос.

Проте нове дослідження показує, що океанічна плита не просто опустилася в мантію Землі, а почала розламуватися в горизонтальному напрямку. Цей розлом поширюється від південно-східної Туреччини до північного заходу Ірану.

Як це вплинуло на формування рельєфу

Через величезну масу гірських хребтів земна поверхня навколо них поступово прогинається, утворюючи глибокі западини. Ці структури з часом заповнюються осадовими породами, що призводить до формування таких рівнин, як Месопотамія.

Дослідники створили модель вигину земної поверхні під впливом маси гір Загрос. Вони виявили, що навантаження гір не могло самостійно спричинити формування западини завглибшки 3–4 кілометри, яка заповнилася осадами за останні 15 мільйонів років.

Докази впливу затопленої океанічної плити

За словами Ренаса Кошнау, провідного автора дослідження та наукового співробітника Геттінгенського університету, результати були неочікуваними:

“З огляду на відносно невисокий рельєф у північно-західній частині Загросу, ми здивувалися, виявивши таку значну кількість осадових порід. Це свідчить про те, що западина глибша, ніж можна було б очікувати, якщо б її формування залежало лише від ваги гірського масиву.”

Вчені припускають, що додаткове прогинання земної кори спричинене тягнучою силою океанічної плити, яка все ще залишається прикріпленою до Аравійської тектонічної плити.

Кошнау додає:

“Ця затоплена плита продовжує тягнути регіон вниз, створюючи більше простору для накопичення осадів. У напрямку Туреччини осадова западина стає значно мілкішою, що свідчить про те, що в цій частині плита вже відкололася, зменшуючи силу вертикального руху.”

Важливість відкриття

Дослідження дає нове розуміння геодинамічних процесів, що відбуваються під поверхнею Землі. Виявлений розлом та поступове відокремлення океанічної плити можуть мати вплив на сейсмічну активність регіону та зміну ландшафту в майбутньому. Туреччина і Росія показують, що територіальні загарбання все ще в ціні.

Біологи з’ясували, чому лагуна в Аргентині стала яскраво-рожевою.

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Выбираем тактическую сумку для повседневного ношения

Находясь вдали от дома, важно иметь под рукой все, что может понадобиться...

11 предметів у домі, які перешкоджають розбагатіти: поради експертів з феншуй

Згідно з давньою практикою феншуй, існують певні елементи інтер’єру та речі, які...

7 унікальних здібностей людей з довгим волоссям, які варто знати

Довге волосся у багатьох культурах має глибоке символічне значення. Воно може розповідати...

Як виростити здорові та красиві троянди: поради досвідчених садівників

Троянди — це одні з найкрасивіших і водночас складних у догляді рослин....