Офіс президента нарешті подав щось схоже на реформу органів добору суддів
Про це на своїй сторінці у фейсбуці пише Ярослав Юрчишин.
Ключові пропозиції законопроєктів №№ 5068 і 5069
• Зміна процедури призначення членів Вищої ради правосуддя (ВРП) від Верховної Ради (відкритий конкурс через комітет зі перевіркою на доброчесність від Етичної ради), з’їздів суддів, науковців, прокурорів, адвокатів (відкритий конкурс із перевіркою на доброчесність від Етичної ради), президента України (створення конкурсної комісії з перевіркою на доброчесність від Етичної ради).
• Створення Етичної ради на шість років із шістьох членів: трьох визначає Рада суддів, трьох – “міжнародні організації, з якими Україна протягом щонайменше останніх трьох років співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції та/або у сфері судової реформи відповідно до міжнародних договорів України”. Такі міжнародні організації погоджують пропозицію спільного списку кандидатів.
Читайте також: Вовк знову сховався від НАБУ. Чому голові ОАСК удається уникати правосуддя
• Рішення Етичної ради ухвалюють чотирма голосами, щонайменше три мають бути від міжнародників. Етична рада сама затверджує регламент роботи та методику оцінювання.
• Проведення конкурсів на посади дисциплінарних інспекторів ВРП, суттєве розширення їхніх повноважень.
• Розширюються підстави відкриття дисциплінарних проваджень, повноваження інспекторів та їхня участь у розгляді справ Дисциплінарною палатою ВРП.
• Етична рада протягом трьох місяців із дня затвердження її персонального складу одноразово здійснює оцінювання відповідності членів ВРП критеріям професійної етики та доброчесності. За результатами оцінювання Етична рада може ухвалити рішення про внесення відповідному органові, що обрав (призначив) члена ВРП, мотивованої рекомендації про звільнення; із дня внесення Етичною радою зазначеного рішення члена ВРП, якого стосується таке рішення, відстороняють від посади, а його повноваження зупиняють до ухвалення рішення органом, що обрав (призначив) цього члена ВРП.
• Штрафи за невиконання вимог дисциплінарних інспекторів (проєкт закону №5069).
Разом із суттєвим скороченням юрисдикції ОАСК, унесеної ще одним законом – свято демократії.
Але є одне “але”. Навіть кілька.
Читайте також: Грошей МВФ знову не буде, і це цілком справедливо – юрист
• У більшості й не тільки панує підхід “ми самі маємо займатися своєю корупцією”. Тобто ніяких іноземців, навіщо ділитися? Ну в найкращому разі так, щоб вони не мали реального впливу, як у конкурсі на посаду керівника ДБР. Тому як Офіс планує проводити ці рішення через зал – відкрите питання. Логічно було б формувати більшість разом із проєвропейською опозицією, але…х то ж ділитиметься “монобільшістю”.
• Суддівське самоврядування як джерело формування дисциплінарних органів – це європейський стандарт. А в нас секретарем Ради суддів працює суддя Майдану. Тому чи не використовуватиме свій блокувальний голос представництво судів в Етичній комісії – питання риторичне. Використовуватиме.
• Де, дідько, рішення щодо Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС)? Так виглядає, що в пакеті пхатимуть №3711д, який є пародією на реформу ВККС. Ну це буде ще один камінь спотикання.
Прогнозую, що із цими проєктами не поспішатимуть. Подали їх суто для замилування очей суспільству та МВФ. Хоча, мушу визнати, Офіс таки зробив величезне зусилля над собою і вніс натяк на реформу ВРП. Це можна лише вітати (якби не рояль у кущах у вигляді судів у процесі відбору ВККС і ВРП).
От би ще отримати висновок Венеційки до розгляду і врахувати його у процесі ухвалення.
Leave a comment