Вторник , 30 Май 2023
Политика

Зеленський іще є, а з його епохою вже покінчено. Політичні підсумки року, що минає

Цей політичний рік начебто непогано починався: консолідована однопартійна більшість у парламенті, уряд молодих реформаторів, “100% свої” люди президента на всіх ключових позиціях, великий рейтинг довіри, продуктивні стосунки з міжнародними партнерами й великі плани щодо реформ

Про це у своєму блозі на site.ua пише Валерій Пекар.

Цей політичний рік завершується жахливо: розпорошена більшість, голосів якої не вистачає на ключові законопроєкти, недолугий уряд, майже повне вигнання реформаторів і зупинка реформ, проблематичні стосунки з міжнародними партнерами, корупційні скандали в найближчому оточенні президента, конституційна та бюджетна кризи, втрата рейтингу й довіри (важливо дивитися на динаміку, а не на поточні значення), відсутність будь-яких планів чи напрямку руху.

Можна в усьому звинуватити коронавірус: мовляв, жахлива безпрецедентна епідемія зруйнувала всі плани та структури політичного керівництва держави. Але згадаймо, що криза, навіть така як “ідеальний шторм”, сама по собі не змінює трендів. Будь-яка велика зовнішня криза є лише неймовірним прискорювачем тих трендів, які виразно чи невиразно фіксували до її початку. Отже, коронавірус просто пришвидшив події.

Порівняйте ситуацію станом на зараз із політичним прогнозом, створеним на початку року, і ви побачите, що все можна було передбачити ще тоді. Тренди не беруться нізвідки, їх породжують рушійні сили, інтереси, напруження, дисбаланси та невизначеності. А їх можна вивчати заздалегідь.

Отже, прогноз на 2020 рік справдився в таких аспектах як відсутність прогресу в мирних переговорах із Росією (стратегія якої залишилася незмінною), продовження розпаду правлячої еліти на групи, якими керують із різних центрів сили, слабке інституційне будівництво, ручне управління правосуддям, зниження рейтингів тощо. Все це було нескладно передбачити.

Так само на початку року було очевидно, який саме зі сценаріїв розвитку є інерційним та найімовірнішим. Цей сценарій назвали “олігархічний статус кво”: повернення на традиційну олігархічну траєкторію розвитку (олігархічний реванш), посилення впливу олігархів у парламенті й уряді, які фактично стають коаліційними.

Отже, можна було би обмежитися констатацією, що все сталося саме так, як гадалося, і завершити на цьому статтю, запропонувавши читачам детальніше ознайомитися з написаними на початку року поясненнями, чому найімовірніше все буде саме так. Але варто все ж таки розібратися, чому Україна не змогла перейти на інші, вигідніші траєкторії розвитку.

Корені проблем

Нині західні медії стверджують, що Зеленський програв боротьбу з олігархами та корупцією. Його противники кажуть, що він і не мав наміру серйозно з ними боротися. Якщо вони мають рацію, то й нема про що говорити. Але припустімо, що вони не мають рації. Припустімо, що президент дійсно прагнув очолити цю боротьбу й увійти в історію переможцем, як це зробив його телевізійний персонаж. Чи були в нього шанси? Що було зроблено не так? Подібні роздуми мають значення для майбутнього.

1. Починати треба із цінностей, і в цьому дослідженні добре підсвічена ключова проблема Зеленського: неувага, недовіра та небажання щодо інституційної розбудови. Протягом півтора року розбудові інституцій приділяли вкрай мало уваги в усіх секторах, від реформи державної служби до розбудови низових структур власної партії президента.

Наслідком цього є деінституціоналізація: довіра знижується до всіх без винятку інституцій центральної влади, ефективність падає в усіх місцях, крихкість держави зростає. Навіть ретельно вибудовані антикорупційні інституції значною мірою втратили як спроможність, так і довіру.

Особливо хочеться виокремити судову реформу, що стала одним із найбільших провалів президента Петра Порошенка, але й тут криза за півтора року значно поглибилася: рейтинг довіри до судів на рівні кількох відсотків означає, що суспільний запит на справедливість йде в порожнечу, і це дуже небезпечно.

Читайте також: Українська мрія про майбутнє обростає метастазами популізму й безвідповідальності, багато в чому через “Слугу народу” – Казарін

Очевидним проявом інституційної кризи є система охорони здоров’я, тут не треба й пояснювати.

2. Так само вкрай важливим є фактор вибору команди. Переможний шлях Зеленського до президентської посади супроводжувало багато талановитих і порядних людей, які пов’язували з ним надію на пришвидшення реформ. Нікого із цих людей нині поруч із ним немає, процес їхнього відсторонення почався ще до перемоги.

Виявилося, що президент по-справжньому довіряє лише своїм, а свої, по-перше, не мають кваліфікації, по-друге, роблять усе можливе, аби не допустити “чужих”. Ми бачимо, що у президентській команді нема як сильних юристів, так і сильних комунікаційників (і це дуже дивно, адже протягом виборчих перегонів його команда продемонструвала блискуче володіння цією ключовою компетенцією, тож куди все поділося?).

Прагнення особистого лідерства та небажання інституційно розбудовувати бодай власний офіс призводить до встановлення управлінської культури колективного непослуху й бешкету, протесту й ресентименту, мікроменеджменту, мачизму, короткострокового бачення, вимоги особистої лояльності та постійних підозр у нелояльності, нелюбові до стратегії та любові до швидких дій і простих рішень.

У таких умовах високі мрії перетворюються на набір простих рішень, які пропонують близькі та зрозумілі люди. А подвійні стандарти “для своїх” і “для всіх” означають, із позиції пересічного громадянина, кричущу несправедливість, яка є причиною всіх українських суспільних заворушень.

3. Швидкий набір до фракції “Слуги народу” неперевірених людей призвів до швидкого розпаду однопартійної більшості, і тепер успішні голосування неможливі без залучення партнерів по неформальній коаліції. Водночас треба домовлятися із центрами впливу на депутатів власної фракції, а вони мають досить різні інтереси.

Законодавчі ініціативи президента не набирають голосів навіть усередині власної “більшості”. На жаль, я не знайшов досліджень, але кажуть, що у 3/4 голосувань однопартійна більшість не давала 226 голосів. Подивимося, чи не повторилася історія зі швидким набором на місцевих виборах.

4. Відсутність візії призвела до того, що Зеленський дуже мало користується правом законодавчої ініціативи (можна сказати, це право атрофується), його офіс не став штабом реформ. Аналіз першого року президента показав хиткий баланс між реформами й антиреформами, а далі вперше за останні сім років індекс реформ упав нижче нуля.

Нерозуміння суті суспільних процесів, небажання визначатися ні з геополітичним вектором (див. останню шкалу в уже згаданому дослідженні), ні з ідентичністю (згадайте новорічну промову) призвело до ідеалістичного бажання “зшити разом Майдан та Антимайдан” (часом кадрові призначення президента демонструють саме це прагнення).

Можна було обіцяти все всім для досягнення перемоги, але коли булава вже в руках така стратегія призводить до поразки. Тим часом сумбурна, суперечлива й іноді просто неякісна публічна комунікація продовжує підривати довіру громадян.

Піднесення регіонів

Україна на місцевих виборах довела, що є справжньою демократією: перемоги не принесли ні адмінресурс, ні величезні гроші. Водночас криза центральної влади вкупі з успіхами децентралізації призвела до президентової поразки на місцевих виборах. Великі загальні цифри не затьмарять того факту, що результати правлячої партії набагато менші за очікувані, подекуди вона навіть не увійшла в місцеві ради, а також не виграла жодних перегонів міських голів у великих містах.

Місцеві вибори стали здебільшого перемогою місцевих феодалів і поразкою всіх політичних сил національного масштабу – а це не лише консервує феодалізм, а й збільшує загрозу розриву та крихкість держави.

Чи зможуть місцеві лідери створити коаліцію із президентом? Навряд чи, після того, як вони протистояли на виборах. Чи зможуть регіональні проєкти згуртуватися та запропонувати щось для політики національного рівня? На мій погляд, це питання ще відкрите.

Поразка “Слуги народу” як об’єднавчого проєкту створює вільний простір для наступного об’єднавчого проєкту, у той час як інші великі політичні сили продовжують рухатися до країв політичного поля, зміцнюючи підтримку своїх виборців і закриваючи собі перспективи отримати нових.

Важливо також подивитися на структуру місцевих політичних коаліцій: вони завжди ситуативні, а не ідеологічні. Одна й та сама партія може в різних регіонах блокуватися то з одним, то з іншим із непримиренних противників. Це зменшує партійну спроможність до проведення певної політики. Також це створює додаткові труднощі для міських голів, яким доведеться домовлятися із дуже строкатими місцевими радами.

Читайте також: У Кривому Розі поразки Зеленському завдало те, що раніше зробило його президентом – Портников

Радше за все між центром і регіонами буде хиткий баланс на кшталт “ні миру, ні війни”, але довго цей баланс не протримається. Втім – це тема наступного прогнозу.

Олігархи

Отже, головними політичними переможцями 2020 року стали олігархи: вони були добре організовані й добре підготувалися. Неолігархічний уряд був знесений, а в новому Кабміні позиції олігархів непогані, так само, як і в парламенті й інших важливих органах влади, а головне – на місцевому рівні. На заміну тим олігархам, які через різні причини йдуть униз, нагору піднімаються нові прізвища.

Там, де президент Порошенко стримував олігархів ручними судами, Зеленський утратив контроль на користь олігархів, які не лише самі користуються можливостями, а ще й охоче продають їх Росії. У цьому й полягає проблема ручних судів: сьогодні ти думаєш, що керуєш ними, а завтра ними керує твій супротивник.

Інша важлива перемога олігархічних сил полягає в тому, що їм удалося значною мірою просунути у суспільну свідомість розуміння безальтернативності олігархічного феодалізму: мемами про “зовнішнє управління” і “соросят”, нав’язані із Москви, вдало скористалися на власну, а не московську користь.

Єдиною поганою новиною 2020 року для олігархів стала поразка партії “За майбутнє” на місцевих виборах. Перемога могла привести до формування парламентської коаліції та отримання контролю над урядом. Але, на щастя, цього не вийшло. Хоча, як ми бачимо, Коломойський не збирається здаватися, і конституційна криза є значною мірою справою його рук.

Громадянське суспільство

Сумно визнавати, що громадянське суспільство так само занурилось у кризу, як і всі інші частини української політичної системи. Старий порядок денний давно вичерпався, а новий не народився. Одні громадські організації повністю вигоріли, інші зазнали руйнівних втрат через перетікання ключових активістів до влади (які потім назад не повернулися), треті були дискредитовані внаслідок олігархічних медійних атак, четверті безпосередньо втягнулися в політичне протистояння.

Це означає наявність вільного простору сенсів і проєктів, але не означає наявності спроможності цю порожнечу заповнити.

Водночас важливо зазначити: громадянське суспільство в особі громадських і надто волонтерських організацій користується великою довірою, що набагато перевищує будь-які державні організації, окрім Збройних сил та інших складників системи національної оборони. Знову, як і в 2014-2015, волонтери взяли на себе функції, з якими не впоралася держава, цього разу щодо епідемії коронавірусу.

Мобілізаційна спроможність громадянського суспільства залишається високою, і це ознака його прихованої сили й антикрихкості (цей термін Насіма Талеба означає спроможність набирати міцність під впливом стресу і навантажень, як у спортсменів).

Хороші новини

Чи є добрі новини? Авжеж.

Вони полягають у тому, що Україна 2020 року встояла й не здала своїх позицій – ні в демократії, ні у війні з Росією, ні в геополітичній орієнтації. Втримати позиції під час “ідеального шторму” – це дуже добре.

Крихка держава в поєднанні з антикрихким суспільством дає поки що досить антикрихкий результат, але так не може тривати вічно. У наступній публікації ми окреслимо прогноз на наступний рік і ключові фактори розвитку подій.

Наприкінці треба підкреслити основний висновок: епоха президента Зеленського у політичному розумінні продовжується й іще довго триватиме, але у смисловому просторі епоха Зеленського закінчена. Є порожнеча сенсів і проєктів, у якій народиться щось нове. Обговоримо це в наступному прогнозі.

Leave a comment

Добавить комментарий

Свежие новости

Погода

Новости по теме

Итоги выборов в Греции: Партия премьер-министра лидирует

Действующие выборы парламента Греции уже показывают фаворитов среди народа.

МИД Украины призывает мировые государства принять меры по защите Украины от России

МИД Украины призвал к поддержке Украины Индо-тихоокеанские страны.