США й НАТО підготували росіянам сюрприз у Чорному морі

Цей тиждень виявився дуже активним на події щодо чорноморської безпеки. А вона своєю чергою є критичним складником національної безпеки України

Кораблі країн НАТО, які другий тиждень перебувають у Чорному морі, приєдналися до українсько-американських навчань Sea Breeze. Для цього есмінець ВМФ США USS Porter (DDG 78) минулого тижня зайшов до Чорного моря. Але, як виявилося, американці підготували ще один сюрприз — 22 липня до Чорноморського басейну навідалися американські винищувачі F-16 із крилатими ракетами великого радіусу JASSM. А тепер про все послідовно.

Цього року навчання Sea Breeze проходять винятково на морі — через загрозу поширення COVID-19. Та й кількість бойових кораблів, які беруть участь, менша, ніж торік. Проте це ніскільки не заважає навчанням Sea Breeze виконувати своє головне призначення — шляхом активнішого залучення позарегіональних країн — членкинь НАТО стримувати нездорові амбіції РФ у басейні Чорного моря.

Для кращого розуміння варто пам’ятати лише один факт — потенціалу американського есмінця USS Porter (DDG 78) і фрегату ВМС Іспанії Álvaro de Bazán (F101), який очолює зараз 2-гу постійну військово-морську групу НАТО, вистачить, аби за потреби ефективно протидіяти повітряним і морським загрозам із боку окупованого Росією Криму. По суті лише ці два кораблі своєю присутністю нівелюють будь-які переваги РФ у Чорноморському басейні й дозволяють відновити баланс сил на користь НАТО.

Читайте також: У Чорному морі сім днів триватимуть ювілейні українсько-американські військові навчання. ФОТО

Проте виявилося, що це аж ніяк не все, що приготували американці щодо питань чорноморської безпеки цього тижня. Як виявилося, 22 липня ВПС США провели дуже цікаві тренування із цієї проблематики. Американські винищувачі F-16, які розташовані на базі Авіано (Італія), провели тренування над Чорним морем, відпрацьовуючи завдання ударів крилатою ракетою AGM-158 JASSM. Дозаправку винищувачів здійснювали американські літаки-танкери КС-135, які базуються у Великій Британії.

Дальність крилатої ракети JASSM до 320 км, а її покращеної версії JASSM-ER — до 800 км. Тож навіть винищувачі четвертого покоління мають можливість працювати цією ракетою, не заходячи в зону дії ППО противника. Таким чином американці прямо демонструють росіянам, що дивізія систем С-400 розгорнута в окупованому Криму, не завадить їм за потреби виконати поставлені завдання.

Крилаті ракети мають змогу довгий час іти нижче радіогоризонту РЛС систем ППО, що значно зменшує час на реакцію. Власне, для ефективного перехоплення крилатих ракет необхідне залучення літака виявлення й цілевказання, який краще висвітлює ситуацію. Проте літаків типу А-50 росіяни у Криму не тримають — хоча й залучали їх неодноразово до навчань навколо півострова торік. Так чи інакше, але боротьба із крилатими ракетами буде важким завданням для російського угруповання у Криму.

Відпрацювання винищувачами F-16 можливості використання крилатих ракет JASSM є по суті логічним продовженням активних польотів розвідувальної авіації США навколо окупованого півострова. Мова йде про літаки Р-8А Poseidon і RC-135, а також БПЛА стратегічної розвідки RQ-4 Global Hawk. Часті польоти систем розвідки, дозволяють США постійно оновлювати свою базу потенційних цілей, по яким за потреби завдаватимуть удари крилатими ракетами із потенціалом stand-off. У такий спосіб Вашингтон закладає відповідну основу для реакції на агресивні кроки РФ в акваторії Чорного моря.

Читайте також: Як Україні скористатися «золотою карткою» НАТО

Врешті-решт польоти американських F-16 із бази в Італії для відпрацювання завдання ударів крилатими ракетами — це добре нагадування росіянам, що Вашингтон має потенціал для відповіді на ескалацію із боку РФ, навіть без залучення від самого початку сил із континентальної частини США.

Саме із континентальних США стартували стратегічні бомбардувальники В-1В Lancer, які 29 травня над Чорним морем відпрацьовували удари протикорабельними ракетами LRASM, що створені на основі крилатих ракет JASSM. Тобто поки американські стратегічні бомбардувальники лише вилітатимуть із США для відповіді, сили в Європі вже зможуть активно реагувати на кризову ситуацію. Таким польотами своєї авіації США знову демонструють, що конвенція Монтрьо 1936 року не буде перешкодою для відповіді на російську агресію за крайньої потреби. Власне, такі польоти нагадують, що це російський флот закритий у Чорному морі, водночас НАТО має потенціал гнучко відповісти на російську загрозу.

Що маємо в сухому залишку?

Польоти авіації США й відпрацювання завдання ударів крилатими ракетами є новим елементом американської політики із підтримки миру та стабільності в акваторії Чорного моря. Американці таким чином компенсують те, що цього року, на відміну від 2019-го, вони не вийдуть радше за все на 125 днів присутності в Чорному морі — із тієї простої причини, що запит на присутність есмінців ВМФ США для підтримання стабільності в водах Європи в умовах поширення COVID-19 значний.

Проте польоти авіації з ударним ракетним озброєнням додають політиці підтримання стабільності більшої гнучкості. А головне — є гарною асиметричною відповіддю на подальшу мілітаризацію окупованого Криму й агресивнішу політику РФ у Чорному морі. Вашингтон чітко показує, що чорноморська безпека є інтегральною частиною безпеки європейської, і США готові бути активним гравцем по цим питанням.

Микола БЄЛЄСКОВ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Мемориал «Можем повторить»: «теплушка» ждет крымских татар на запасном пути
Next post То, что у Зеленского назвали «прорывом», на деле приближает российский сценарий «примирения» на Донбассе