Справжнім нині є конфлікт не між «правими» й «лівими», а між поміркованими й радикальними

В усіх цих конфліктах навколо «ліваків» і «неонацистів» мене дивує якась грандіозна ідеологічна наївність і якась фантастична пристрасть до спрощень

Ні, не кожна людина з патріотичними й навіть націоналістичними поглядами є «неонацистом». Нацизм — це зло, а от патріотизм і поміркований націоналізм — це нормальні речі, якщо вони спрямовані на розвиток своєї ідентичності та свої групи, а не ненависництво чи агресію проти інших груп. Націоналізм починався на початку ХІХ століття з доволі гуманістичних ідей. Це вже потім була деградація.

Читайте також: Союзники мимохіть. Трамп і радикальні «антирасисти» разом нищать те, на чому базуються США

Так само не кожна людина із соціалістичними чи «лівими» поглядами є «комунякою» чи носієм «антиукраїнської ідеології». Соціалізм і ліволіберальні теорії цілком нормальні, бо спрямовані на важливу цінність: цінність рівності. У сучасному світі зростання нерівностей ця цінність знову актуальна, так. Злом є не «ліві» ідеї як такі, а їхня радикалізація.

І загалом: справжнім конфліктом сьогодні є не конфлікт між «правими» й «лівими», а конфлікт між поміркованими (з усіх сторін) і радикалами (з усіх сторін). Помірковані ліві, праві, центристи, ліберали, екологісти тощо цілком можуть домовитися — заважає їм домовитися якраз радикалізм і сліпа віра у власну правоту.

Ті, хто читав мої «Плинні ідеології», знають мою тезу: ключові ідеології мають коріння в гаслі французької революції «свобода, рівність, братерство». Цінність свободи породила лібералізм; цінність рівності — соціалізм; цінність братерства — націоналізм.

Читайте також: Насильство перетікає з онлайну в офлайн і породжує ще більше насильства

Це нормальні речі, бо нам усім потрібна свобода, рівність і братерство (або ідентичність чи групова солідарність). Проблема виникає не тоді, коли хтось акцентує на якійсь із цих цінностей, а тоді, коли хто вважає, що тільки ця цінність і жодна інша є абсолютною істиною та ключем до всього щастя.

Люди — множинні істоти. І цінності їхні теж множинні. Тому історія людства — це постійний пошук рівноваги між різними цінностями. Або війни на знищення між різними цінностями. Завжди є шанс вибору — рівновага чи війна.

Володимир ЄРМОЛЕНКО

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Российские оружейники копируют украинский опыт бронеавтомобилей
Next post Путину нечего предложить россиянам, кроме Крыма – Портников