Среда , 17 Апрель 2024
Политика

Мінус сто п’ятдесят: Чи зможуть депутати самі себе скоротити?

Конституційний суд України визнав конституційним законопроект №1017, який передбачає зменшення кількості народних депутатів з 450 до 300, а також вводить пропорційну виборчу систему. Тепер парламенту треба схвалити зміни простою більшістю голосів, а на наступній черговій сесії – конституційною більшістю. І тут виникають проблеми…

Нагадаємо, що законопроект №1017 був поданий президентом Володимиром Зеленським у парламент ще 28 серпня та був визначений як невідкладний. Тож за декілька днів парламентарі направили документ на розгляд у Конституційний суд.

До речі, це зовсім не ноу-хау від глави держави. Нагадаємо, що 16 квітня 2000 року за ініціативи тодішнього президента Леоніда Кучми пройшов Всеукраїнський референдум – опитування громадян з приводу реформації системи державного управління. І в рамках цього опитування було поставлено запитання: «Чи згодні ви із зменшенням загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300 і пов’язаною з цим заміною у частині першій статті 76 Конституції України слів «чотириста п’ятдесят» на слово «триста», а також внесенням відповідних змін до виборчого законодавства?» 91,1% громадян висловився за скорочення депутатського корпусу, і лише 8,9% ця ідея не сподобалась. Поміж тим, результати плебісциту не були імплементовані. Нині президент Володимир Зеленський вирішив впровадити ці зміни в життя. І ось маємо рішення Конституційного суду…

Із закріпленням пропорційної виборчої системи усе зрозуміло. А от зі зменшенням депутатського корпусу… І найголовніше питання тут: чи стане робота парламенту більш ефективною після скорочення депутатів? Це питання надважке. Бо ж важлива якість у глобальному плані, а не кількість. Хоча скорочення видатків на утримання парламентарів – досить приваблива річ.

Цікаво, а скільки депутатів у парламентах інших країн? Для прикладу: в двопалатному парламенті Франції – 898 представників від народу (321 – у верхній палаті і 577 – у нижній). У німецькому двопалатному Бундестазі – 700 депутатів (69 і 631). У двопалатному парламенті Польщі – 560 народних обранців (100 і 460). Великі національні збори Туреччини налічують 600 парламентарів. У Конгресі США – 535 представників (Палата представників – 435, Сенат – 100). Тож маємо не найбільшу кількість парламентарів.

Втім найцікавіше, чи підтримають народні депутати зміни, запропоновані президентом? Чесно кажучи, у цьому є великі сумніви. І мотивів для цього може бути досить багато. Втім, побачимо. Найімовірніше, вже на початку наступного року ВР візьметься за це питання…

Марія АНІНА

“Вечірні Вісті”

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

США и Канада ввели новые ограничения против Беларуси

США и Канада ввели новые санкционные ограничения против Республики Беларусь.

Украина и Норвегия подпишут гарантии безопасности «при ближайшем случае»

Украина и Норвегия завершили двусторонние переговоры по заключению соглашения о гарантиях безопасности...

Александр Кацуба: Задача российских атак на энергетику – деморализовать украинцев

Атаки России на украинскую энергетику в последние недели преследуют цель запугать и...

США хотят наказать Иран за нарушение резолюций ООН

США планируют изучить пути привлечения Ирана к ответственности за неправомерные действия в...