Зміни до Конституції в частині децентралізації, подані президентом. Що в них?
Багато хорошого. Кажу чесно. Реформа децентралізації давно перезріла. А ліквідувати ОДА та РДА – моя давня мрія. Крім того, закріплюються повноваження місцевого самоврядування та гарантії їх фінансової незалежності.
Наприклад:
«Держава компенсує витрати органів місцевого самоврядування, спричинені рішеннями органів державної влади».
Це – запорука справжньої децентралізації, яка ігнорувалася останні чотири роки. Але от як це буде виконуватися, – інше питання.
Напряму немає особливого статусу Донбасу. (Як було у законопроєкті Петра Олексійовича). Але є, мабуть, ще більш ризикована норма про те, що «виключно законами України визначається: правовий статус адміністративно-територіальних одиниць».
Адміністративно-територіальні одиниці – це в тому числі й область, і округ. А це означає, що особливий правовий статус Донбасу можна буде легко зробити через Закон у 226 голосів, не порушуючи Конституцію.
Нагадаю, Закон про особливий статус Донбасу з амністією та загонами народної міліції «Слуги Народу» вже продовжили на рік.
Префекти замість голів ОДА та РДА. Правильна історія. Якщо, правда, вони будуть обиратися по конкурсу у кадровий резерв з професійних людей.
Але от в законопроєкті через них навпаки централізують повноваження: вони зможуть видавати акти і зможуть подавати президенту подання на скасування актів органів місцевого самоврядування та на розпуски таких органів місцевого самоврядування взагалі (дивіться фото).
У цьому я бачу великі ризики зловживань повноваженнями та контролем над місцевим самоврядуванням з боку і префектів, і президента.
Можливо, для країни європейської демократії з балансами та противагами такі повноваження президента та префектів і були б винятковими повноваженнями. А для нас – ризикують стати загальним правилом. І тоді ні про яке незалежне місцеве самоврядування і мови не буде.
Альона Шкрум, народний депутат від «Батьківщини», Facebook
Leave a comment