Неділя , 3 Листопад 2024
Политика

Руслан Бортник: Складається враження, що президент просто хотів мати підконтрольне йому ДБР

Директор Інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник розповів «ВВ» про позитивні та негативні моменти перезавантаження Державного бюро розслідувань:

  «У мене неоднозначне ставлення до законопроекту. З одного боку, я вважаю, що модель прийняття рішень у ДБР, яку сформували у свій час Блок Петра Порошенка та «Народний фронт», є неправильною. Бо ж ми спостерігали постійне ветування та блокування рішень. Таке собі колективне управління не підходить для силової структури. Тож перехід на одноосібне прийняття рішень – вірне.

З іншого боку, погано, що з ланцюжка призначення директора ДБР зник Кабмін, а залишився тільки президент.  Ми все ж парламентсько-президентська республіка!

Та насправді складається враження, що президент просто хотів мати підконтрольну йому структуру. І саме тому вигадали таку реформу. Усе говорить про те, що мова йде не про перезапуск чи очищення органу… Головна мета – замінити нинішнього директора Романа Трубу на людину, яка  буде ближчою до влади, буде користуватися довірою глави держави, керівника Офісу президента та інших впливових гравців у команді президента. Ось тому й виник цей законопроект.

Що потрібно для ефективної реформи? Перш за все знайти інших, більш якісних керівників та співробітників для цієї структури. Людей, які  будуть служити закону, а не дзвінку! Необхідно зробити цей орган дійсно незалежним. Також важливо забезпечити якісне проведення конкурсу на посаду керівника. Ще дуже важливо  провести лінії відповідальності між усіма силовими структурами. У нас їх чимало, останнім часом з’явилися нові органи, та порядку не побільшало. Тому якісна реформа ДБР повинна передбачати реформу й інших силових структур.

Також необхідно забезпечити незалежність слідчих. У першу чергу – від свого керівництва. Вони мають служити закону, а не виконувати чиюсь волю. Водночас необхідно думати  над інструментами інституційного контролю над цими органами. Повинні бути впроваджені механізми, які дозволять регулярно  контролювати якість роботи слідчих.

Насправді ДБР – фактично наш аналог  американського  ФБР. І Держбюро наділене величезними повноваженням…  До речі, абсолютно ймовірно, що після перезавантаження черга дійде до НАБУ та САП, і там також будуть призначені конкурси…

Нині багато говорять про кандидатуру Віктора Трепака на посаду директора ДБР. Та я вважаю, що буде хтось інший. Усі ж пам’ятають, яку роль відіграв Трепак у скандалі з Полом Манафортом. Тож його призначення могло би  спровокувати кризу у стосунках із Вашингтоном».

 

“Вечірні Вісті”

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Дебаты почти не повлияли на уровень поддержки Байдена и Трампа

Первые теледебаты между кандидатами на пост лидера США практически не поменяли уровень...

В Боливии военные вывели технику под дворец президента

На территории Боливии некоторые армейские подразделения вывели бронетехнику на центральную площадь Мурильо...

Глава Пентагона впервые поговорил с новым министром обороны РФ

25 июня министр обороны США впервые провёл переговоры телефонного характера с новым...

Украина и ЕС подписали кредитное соглашение к Ukraine Facility

Украина и Европейский Союз подписали важное кредитное соглашение в рамках Ukraine Facility.