Альона Шкрум: Скоротити чиновників на 10% чи 10% популізму?

Президент Володимир Зеленський дав доручення скоротити видатки на чиновників на 10%.

Звучить це дуже красиво, мабуть, просто чудово, але мене це «доручення» дуже турбує. Не за формою (хоча і тут є питання), а за змістом.

Чому?

По-перше, тому що за своєю суттю це є популізм. Скорочувати треба видатки, які витрачаються неефективно, та видатки на непотрібні українцям функції, а не «планово» всюди на 10%.

По-друге, тому що його неможливо виконати системно.

Спробую фахово пояснити і колегам, і усім зацікавленим.

Що у дорученні президента означає «скоротити видатки»:

-скоротити кількість чиновників та політиків (хоча кількість політиків особливо не може змінюватися)?

-скоротити кількість непотрібних органів, як таких?

-скоротити непотрібні функцій і видатки на них?

-просто скоротити фонд зарплати у кожному органі, тобто зекономити, залишаючи ту ж саму кількість людей на службі, але зменшуючи їм заробітну платню на 10%?

На жаль, єдиний прийнятний тут варіант: це скоротити ФУНКЦІЇ!

А це означає – зробити нарешті функціональне обстеження, якого від нас вимагають роками європейські партнери й усі, хто коли-небудь займався питаннями державної служби у цій країні.

Це означає, скорочувати застарілі, нікому не потрібні радянські забюрократизовані функції, які дублюються різними органами й за які, насправді, ніхто не відповідає.

Далі – переводити процеси в електронну форму, автоматизовувати процес роботи зі зверненнями та інші, і знову ж таки скорочувати непотрібні функції.

Далі – переводити до 30% функцій у кожному міністерстві або на аутсорс, або на єдиний орган, наприклад, функції законопроектування.

І тоді скорочувати не людей, а знову ж таки конкретні функції. Це називається системний підхід, який дасть результат.

А на сьогодні, якщо ми заявимо, що хочемо скоротити видатки на кожен державний орган, особливо в регіонах, – то це означає лише популізм та корупцію.

Бо 80-85% державних службовців у країні – отримають зарплату на рівні близько 2 мінімальних заробітних плат.

-Скорочувати її нижче ми не можемо: ми занадто бідна країна, щоб дозволити собі платити копійки державним службовцям, які підписують контракти на мільйони.

Це штовхає їх лише до корупції й більше ні до чого. Це ми вже проходити останні 10 років.

-Якщо скорочувати людей без критеріїв їх ефективності та оцінювання роботи, то це означає або скоротити їх, вибачте, «від фонаря», або прибрати тих, хто є «не своїм» й політично тобі не подобаються, а залишити «своїх».

Це ми теж проходили за часів Януковича. Тому, дозволю собі декілька порад Офісу Президента й нашим високопосадовцям.

Перше. Нарешті почати проводити системне функціональне обстеження державного апарату по всій країні. Так, цей процес довгий і він не вплине на показники бюджету 2020, але потім, через рік, завдяки функціональному обстеженню ви зможете скоротити не 10%, а до 30% видатків і головне – непотрібних функцій, які тягнуть нас на дно.

Друге. Короткострокова перспектива теж є, бо, розумію, треба піар й результати вже зараз.

Починати скорочення видатків тут треба власним прикладом. Тільки з самого себе, тобто з Офісу Президента. На сьогодні, у нас реформа адміністрації президента так і не відбулася, а перейменування її в Офіс не може вважатися реформою.

Я так розумію, що була створена комісія з реорганізації Адміністрації Президента, і я очікую на скорочення людей та видатків саме в цьому органі, і набагато більше, ніж на 10%.

Думаю, що це буде правильно.

Третє. Пропоную почати також з районних обласних та обласних державних адміністрацій.

В середньому по країні, в одній обласній адміністрації працює приблизно 700 людей, а в усіх районних адміністраціях кожної області – від 1000 до 1600 людей (!).

Чи потрібна нам така кількість людей, які виконують функції, які мають максимально швидко мають передаватися на місця в рамках реформи децентралізації? Звичайно, ні.

Тому тут, я пропоную завершувати реформу децентралізації, як і обіцяв президент, – передавати владу місцевим громадам. А заодно не буде необхідності у такій великій кількості людей в ОДА та РДА, тобто, в префектурах.

І там – скорочення і грошей, і видатків, і людей може бути не 10, а й 35%, і ця економія перекриє інші органи.

Пропоную починати саме з цього. Все інше – це бажання піару та простих рішень.

Як казав президент Рузвельт, який вивів Америку з Великої депресії й який єдиний був переобраний 4 рази: «Немає простих рецептів для країни. Не вірте простим рецептам».

Тому, простих рецептів та простих доручень я давно боюся.

Повторюся: скорочувати треба видатки, які витрачаються неефективно на непотрібні українцям функції, а не планово всюди на 10%.

А скорочувати видатки, наприклад, на армію, Міністерство оборони та Міністерство закордонних справ – це не просто популізм, але і пряма шкода інтересам держави та кожному українцю.

Альона Шкрум,
народний депутат від «Батьківщини»,
УП. Блоги, 30 жовтня 2019р.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post НКРЕКП не поспішає вирішити одне із головних питань для запуску роботи нового оператора ГТС, – експерт
Next post В Днепре кроссовер перевернул Lexus с прокурором