Четвер , 1 Травень 2025
Ілюстративне фото
Економіка

Боргова криза гальмує розвиток енергоринку України, – аналіз Центру Разумкова

Український енергетичний сектор стикається з серйозними проблемами через величезну заборгованість, яка охоплює майже всі його сегменти.

Український енергетичний сектор стикається з серйозними проблемами через величезну заборгованість, яка охоплює майже всі його сегменти. Для забезпечення ефективної роботи енергоринку Україні необхідно розв’язати боргову кризу, яка стала однією з основних перепон для розвитку галузі, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на огляд Центру Разумкова з аналізом стану енергосектору у березні.

Центр Разумкова у своєму звіті про стан енергетичного сектора зазначає, що фінансова спроможність учасників ринку — виробників, постачальників та споживачів — є ключовою умовою для подолання боргової проблеми. Згідно з даними, борг перед оператором системи передачі НЕК “Укренерго” вже перевищив 35 млрд грн, з яких значну частину складає заборгованість постачальника “останньої надії”.

Розвиток ситуації з боргами

Згідно з інформацією аналітиків, борг компанії перед учасниками балансуючого ринку на кінець 2024 року становить близько 17,5 млрд грн. Якщо вдасться зменшити це на 9%, то заборгованість відповідальних за баланс сторін зросте на 13%.

Однією з проблем залишається відсутність чіткої стратегії щодо механізмів накопичення та погашення боргів на ринку.

Прогрес у “зеленій” енергетиці

Зокрема, в секторі “зеленої” енергетики спостерігається певний прогрес. Завдяки оновленню тарифів на послуги НЕК “Укренерго” з передачі та диспетчеризації, компанія сподівається погасити борг перед виробниками відновлювальної енергетики в сумі 19,4 млрд грн.

Згідно з даними ДП “Гарантований покупець”, за останні півроку його заборгованість перед постачальниками ВДЕ зменшилася на 38%, а рівень розрахунків зріс з 86% до 93%.

Нові механізми фінансування

Сприятливі зміни в ситуації на ринку також стали можливими завдяки рішенню Верховної Ради України, яка дозволила розподілити доходи НЕК “Укренерго” наступним чином: 45% на балансуючий ринок, ще 10% на виплати постачальникам універсальних послуг, і 45% — на погашення боргу перед ДП “Гарантований покупець”. Це сприяло підвищенню рівня розрахунків з виробниками ВДЕ з 73% до 85%.

Пропозиції для вирішення боргової кризи

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль наголосив на необхідності розробки пропозицій, які допоможуть врегулювати фінансові та технічні проблеми енергоринку. Важливою частиною цього процесу є створення дорожньої карти, яка дозволить стабілізувати ситуацію з боргами і забезпечити довгострокову стабільність енергетичної галузі країни.

Нагадаємо, глобальний борг наблизився до рекордних $300 трильйонів.

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Газовий ринок потребує конкуренції для залучення імпорту

Для стабілізації цін на газ та залучення імпорту необхідно забезпечити відкриту конкуренцію...

Долар і євро подорожчали: актуальні курси в обмінниках України

Курс долара в обмінних пунктах України зріс на початку цього тижня, також...

Юридическое сопровождение бизнеса и взаимодействие с налоговыми органами

Ведение бизнеса требует не только стратегического мышления и управленческих навыков, но и...

В Україні стартував “яєчний сезон”: що чекає на ціни найближчим часом

В Україні розпочався період зниження цін на яйця, і цей процес триває...