В обігу з’явилися нові монети. ФОТО, ВІДЕО

Сьогодні, 3 червня, Національний банк України вводить в обігмонети номіналом 10 гривень, які поступово замінять відповідні банкноти

Про це повідомляє УНІАН

«Монети номіналом 10 гривень стануть дійсним платіжним засобом на території України, ними можна вільно розрахуватися в торговельній мережі або здійснювати операції в банках», — зазначають у НБУ.

На першому етапі Нацбанк планує ввести в обіг понад 5 млн 10-гривневих монет, що будуть розподілені між підрозділами Національного банку в регіонах. Тож відсьогодні банки зможуть отримувати оновлені грошові знаки в Національному банку й видавати їх своїм клієнтам.

Чи потрібно обмінювати старі гроші?

У банку кажуть, що громадянам не потрібно спеціально обмінювати банкноти номіналом 10 гривень на аналогічні обігові монети. Часових обмежень щодо змоги розраховуватися водночас і новими грошовими знаками, і попередніми банкнотами цього номіналу немає. Поступово — у результаті природного зношення — 10-гривневі банкноти в обігу змінять монетами.

За даними НБУ, станом на 1 квітня 2020 року в обігу перебувало 179,3 млн банкнот номіналом 10 гривень.

Чому вводять монети замість банкнот?

У Нацбанку зазначили, що з урахуванням терміну служби монет заміна банкнот низьких номіналів на відповідні монети дасть державі змогу заощадити близько 1 млрд гривень.

Читайте також: Міністр певен, що макроекономічних підстав для зміцнення гривні немає


«Тривалість життя монет є значно вищою, ніж тривалість життя банкнот низьких номіналів. Монети перебувають в обігу близько 20-25 років. Натомість банкноти номіналом 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу — у середньому один-два роки. Тож банкноти потрібно майже щороку друкувати, обробляти та зберігати. Водночас обіг монет потребує від держави значно менших зусиль та коштів», — зазначають у НБУ.

Дизайн і захист нової монети

Нова монета номіналом 10 гривень — невелика за розміром, легка. Її діаметр становить 23,5 мм, вага — 6,4 г. Вона виготовлена із цинкового сплаву з гальванічним покриттям нікелем. Завдяки своїм збільшеним габаритним розмірам (діаметр, товщина та гурт) нова 10-гривнева монета суттєво відрізняється від обігових монет номіналом 1, 2 і 5 гривень, зазначають у Нацбанку.

Завдяки більшому діаметру та гурту (третя сторона монети) зі спеціальним грубим рифленням громадянам буде легко відрізнити її від обігових монет інших номіналів.

На реверсі монети номіналом 10 гривень зображено портрет українського гетьмана Івана Мазепи; на аверсі в центрі в обрамленні давньоруського орнаменту розміщено номінал монети.

Читайте також: Минулого місяця різко пришвидшилося падіння в усіх галузях української економіки

Візуальні й тактильні елементи захисту монети — це дизайн аверсу та реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) і дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Під час автоматизованого перерахування монет на спеціальному обладнанні для їхньої ідентифікації використовуються такі технічні характеристики: розмір і вага, а також так званий електромагнітний підпис — електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.


Введення в обіг нової монети — це частина комплексного рішення з оптимізації та оновлення банкнотно-монетного ряду гривні, що триває з 2014 року та має на меті забезпечити в Україні надійніші та захищеніші від підроблень банкноти, зручність готівкових розрахунків та економію коштів для держави. Введення в обіг нових обігових монет номіналом 10 гривень завершить цей процес, повідомили в НБУ.

Завдяки комплексним змінам номінальний ряд гривні зрештою скоротиться до оптимального розміру — 12 номіналів. Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень) і 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень).

Станом на 1 квітня 2020 року в обігу перебувало нових обігових монет номіналами 1 грн — понад 195 млн шт., 2 грн — майже 190 млн шт., 5 грн — понад 7,0 млн шт. Із часом кількість обігових монет в обігу буде збільшуватися залежно від потреб економіки.

Національний банк раніше вводив в обіг низку нових банкнот і монет національної валюти. Зокрема, із 20 грудня минулого року введено в обіг монети номіналом 5 гривень та оновлені банкноти номіналом 50 гривень. Цього року, з 25 лютого, Нацбанк випустив в обіг оновлені банкноти номіналом 200 гривень.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Можем повторить? Кадровый голод так силен, что власть хочет отменить люстрацию – Фурса
Next post Українцям можуть дозволити змінювати не лише ім’я та прізвище