ВСЕ НОВОСТИ

КАЛЕНДАРЬ НОВОСТЕЙ

«     Ноябрь 2020    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Геловін: як християнство та язичництво зіграли в нічию

  11   0 30.10.2020, 19:57 | Новости, Культура
Геловін: як християнство та язичництво зіграли в нічию

Якщо "потягнути за ланцюжок" і спробувати докопатися до історії появи того чи іншого свята, то, як казав один відомий у (дуже) вузьких колах класик, "багато чого може понавилазювати"

Розкручений до фантасмагоричних масштабів американською масовою культурою Геловін 3 своїй першооснові є передвечір'ям Дня пам'яті всіх святих (католицька церква святкує його 1 листопада). Власне й сама назва є скороченням слів "All Hallows Eve" - "напередодні Дня всіх святих".

Згадування про активізацію нечистої сили о цій порі має свою логіку ("найтемніша ніч - перед світанком"). Образ зібрання всіх святих узятий із Біблії (зокрема - з Одкровення Св. Іоанна) і відсилає нас до Страшного суду, на якому праведні восторжествують, а нечестивців остаточно покарають.

Проте це лише "верхній пласт", за яким приховано багато чого цікавого.

Початково це свято ("Всіх святих") християни Заходу призначили на 13 травня. У цей день 609 року був освячений як християнська церква Св. Марії та всіх мучеників давньоримський Пантеон (Храм усіх богів). Нова символіка цього дня мала "перекрити" язичницьку: у Давньому Римі 9-го, 11-го та 13-го травня святкували Лемурії - дні пам'яті померлих. Римляни вважали, що в ніч напередодні цього свята стиралася межа між світами мертвих і живих. І завданням кожного голови родини було, за допомогою спеціальних обрядів, уберегти свою домівку від проникнення до неї "візитерів" із потойбіччя.


Давньоримський Пантеон (І-ІІ ст. н. е.)

Читайте також: "Убити Дракона": краківська притча про базову основу політичної діяльності

У середині VIII століття Папа Григорій ІІІ освятив на честь Усіх святих одну з капел тогочасного собору Св. Петра. Відбулося це 1 листопада, і за якийсь час вирішено було перенести святкування саме на цей день.

Однак і тут не вдалося "розірвати" підтекстний зв'язок шанування святих із шануванням померлих як таких. Адже найвірогідніше дату освячення вибрали не випадково, а під упливом занесеної з Ірландії традиції.

За язичництва цього дгя там відзначали кельтське свято Самайн (Савань), яке християнські місіонери "перекодували" на День усіх святих.

До того воно водночас було і святом завершення збору урожаю, і днем пам'яті померлих (шанування предків).

Така "гібридність" відобразилася в атрибутиці святкування. Зокрема широкого вжитку набув "Джеків світильник" (назва пізніша, з'явилася не раніше XVIII століття) - вирізана з підходящого овоча людська голова, всередині якої горить свічка.

Він символізував ліхтар, який допомагав неприкаяним душам знаходити дорогу в замогильному лабіринті. Міг також слугувати "оберегом" для дому на період, коли "стиралася" межа між світами живих і померлих.

"Монополія" гарбуза на те, аби бути першоосновою цього артефакту - відносно недавня (ХІХ сторіччя). І пов'язана з агрономічними успіхами американських фермерів. У їхніх британських, шотландських та ірландських предків для цього частіше послуговувалися ріпою та бруквою.

Читайте також: 83 роки тому почалися розстріли в урочищі Сандармох. Що це означає для України

Радше християнські, аніж поганські корені у традиції випрошування солодощів.

У підтексті цього дійства йдеться про те, що цукерки видають "в обмін" на молитву за впокій душі предків господаря дому.

Взаємопроникнення різнорідних/різнокультурних свят спричинило плутанину.

Спочатку люди зверталися до потойбіччя / світу духів і привидів напередодні власне свята Всіх святих (тобто - 31 жовтня). І ця традиція багато де збереглася, попри те, що католицька церква ще з Х століття закликала згадувати про померлих вірних не до, а після святкувань (2 листопада).

Адже символічна пам'ять про своє коріння в усіх народів сягала глибше, ніж християнська ера (а запропонований церковниками день пам'яті померлих мав на увазі згадку лише тих із них, які були хрещені).

Отже, історія відзначення Геловіну - це свідчення про одну зі спроб адаптувати до християнства древнішу містичну традицію.

Певних успіхів на цьому шляху досягли.

Однак півтора тисячоліття для повної конвергенції виявилося недостатньо...

Андрій СТАРОДУБ

АРХИВ НОВОСТЕЙ

Январь 2021 (1)
Ноябрь 2020 (645)
Октябрь 2020 (766)
Сентябрь 2020 (712)
Август 2020 (588)
Июль 2020 (1007)

ФОТОАРХИВ

«     Декабрь 2014    »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Погода
беспроводной интернет киев и область wimax интернет в киеве и областиРадио интернет в киеве и области заказать
preMax интернет в киеве и области заказать
Интернет на дачу#/a# в киеве и области