Вторник , 26 Сентябрь 2023
Экономика

Хвороба хронічного недовиконання

Український державний бюджет хворіє на хронічне недовиконання, через що раз за разом парламенту доводиться вносити до нього зміни, розширюючи діру дефіциту. За даними Державної казначейської служби, з початку року держказна недовиконана на 5%. За півроку доходи склали майже 507 млрд грн при річному плані в 1,26 трлн грн.

 

У червні держбюджет України недовиконаний на 17,8%. Спостерігається недовиконання запланованих доходів за податковим напрямом на 0,4% надходжень у 216 млрд грн, і за митницею – на 10,8% надходжень до 151,9 млрд грн.

А в червні Рахункова палата повідомляла, що за перші п’ять місяців 2019 року до державного бюджету України не надійшло 50,2 мільярда гривень запланованих доходів від податків та приватизації майна. І якщо цифри в статті доходів по приватизації завжди були дутими, щоб продемонструвати західним інвесторам більш-менш реалістичний бюджет, то фіскальні служби залишались на висоті, викручуючи із населення все, що тільки можливо. Але минулого місяця ситуацію дещо врятував Нацбанк, який випередженням графіка перерахував до бюджету 64,9 млрд грн (з яких понадпланові перерахування становили 17,3 млрд грн).

Вже в червневому звіті про фінансову стабільність НБУ чорним по білому пише, що у разі збереження нинішньої динаміки невиконання дохідної частини головного фінансового документа країни збільшується вірогідність секвестру держбюджету. Тобто попри рік виборів видаткову частину (зазвичай чиновники воліють урізати саме соціальні статті. – Прим. авт.) доведеться скоротити.

Зрозуміло, що зараз держбюджет виконується в умовах уповільненого темпу економіки, але світові тенденції ще не могли вплинути на нас. Тому проблема у плануванні. Більше того, поки що не зовсім зрозуміло, яку соціально-економічну модель обере новий уряд в умовах погіршення економічних реалій та що буде із держбюджетом на 2020 рік, проект якого, згідно із законом, має бути представлений до 15 вересня поточного 2019 року. Найімовірніше, новий Кабмін просто не встигне вчасно сформувати проект кошторису на наступний рік. І у разі провалу голосування за нього в Раді, житимемо всією країною за старим бюджетом. У режимі хронічного недовиконання…

 

Вечірні Вісті

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

Украинское зерно на рынке: судно смогло преодолеть блокаду в Черном море

Первое судно, которое перевозило украинское зерно прибыло в Босфор.

Спор о газовом хабе между Россией и Турцией: проект на паузе

Российская Федерация приняла попытку создать хаб газового типа на территории Турции.