Суббота , 27 Апрель 2024
Мир

Вулиця Кубуся Пухатка. Чому в Польщі вийшло, а в нас досі – ні

У дискусіях щодо того, чому за співмірних економічних (соціальних, демографічних тощо) стартових можливостей на час розпаду радянської імперії Польщі вдалося так сильно випередити Україну, наводять різні аргументи

Про це у своєму блозі на site.ua пише Андрій Стародуб.

Хтось вважає, що вся річ у вдало проведеній командою Лешека Бальцеровича “шоковій терапії” – на противагу українському “шокові без терапії” початку 1990-х. Інші – нагадують, що польські еліти послідовно тримали курс на інтеграцію до оборонних та економічних структур Заходу, тоді як в українських – навіть до сьогодні немає єдності з цього питання. Комусь здається що річ у масованій фінансовій і технічній допомозі з боку США та Європи. Є й ті, хто ставить на перше місце фактор “монолітності” польського суспільства, в якому нібито немає дискусій щодо ідентичності – принаймні в тому вигляді, як це було/є в Україні.

Але чи дійсно наприкінці 1980-х і на початку 1990-х Польща й Україна, польське й українське суспільства були аж настільки схожими, як то могло здатися з першого погляду?

Чи насправді з однаковим багажем вони розпочали свій шлях?

Читайте також: Символічні відлуння Кримської війни: наша пам’ять досі в полоні російського дискурсу

Звісно, згідно з Карлом Марксом (якого мусили мати за непохитний авторитет і в Польській Народній, і в Українській Радянській Соціалістичній республіках) саме соціально-економічні умови мали б визначати зміст свідомості та суспільного буття людей. Однак більш чи менш схожий промисловий уклад та однакова побутова бідність населення – зовсім не нівелювали цілу низку інших факторів, сказати б, нематеріального характеру.

У Польщі збереглися (і зберегли свій вплив) структури Католицької церкви. Профспілковий рух не був суто формальним придатком під контролем правлячої партії. Шкала репресій проти виявів інакодумства – була навіть не на порядок, а на два порядки меншою, аніж у СРСР (навіть із урахуванням подій воєнного стану 1981-1983 років).

ПНР була радянським сателітом, однак мала всі атрибути повноцінної держави та незабуту/незатерту історичну пам’ять про давню польську державність і ІІ Річ Посполиту 1918-1939 років. Натомість УРСР важко назвати навіть якоюсь “автономією” у складі Радянського Союзу. Будь-які підозри в “самостійництві” її керівництва жорстко карали з Москви. А викорінення мови, культури, історичної пам’яті українців набуло небувалих за всі “триста лет вместе с Россией” масштабів.

Навіть у найтемніші часи комуністичної диктатури Польща мала значно ліберальніший і відкритіший режим, аніж той, що панував за її східним кордоном.

Наприклад, українські туристи часто фотографуються біля покажчиків варшавської вулиці імені Вінні-Пуха (Kubusia Puchatka). Вона носить ім’я іграшкового ведмедя із творів Алана Александра Мілна вже 63 роки. Звісно, частково цей міський топонім є віртуальним – житлові будинки мають поштові адреси сусідньої вулиці – Варецької.

Читайте також: Якби 1991-го виграв Чорновіл, зараз жили б не “як у Польщі”, а в новому СРСР – історик

Поза тим, показовий сам факт, що вулицю в самому центрі столиці “Польської Народної Республіки” 1954 року могли назвати на честь персонажа з дитячої книжки іноземного письменника.

Та ще й обрати назву на підставі “рейтингового голосування” самих дітей.

Спробуйте відповісти на запитання, чи могло відбутися щось таке в Києві не лише того часу (початку 1950-х), але й навіть в 1980-х (чи й пізніше).

А такі, здавалося б, дрібнички можуть бути важливішими для розуміння логіки розвитку країн і народів, аніж порівняння обсягів виплавленого чавуну та зібраного зерна на душу населення…

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

Военных США в Ираке обстреляли беспилотниками и ракетами

Военнослужащие США на территории Ирака подверглись атаке с использованием ракет, а так...

США рассматривают возможность введения санкций против ЦАХАЛа

Соединённые Штаты Америки рассматривают возможность введения санкционных ограничений против одного либо нескольких...

Пророссийская оппозиция Молдовы создала антиевропейский политический блок

Оппозиция молдавского государства, которая направлена на пророссийский сектор в воскресенье приезжала в...