Нідерланди мають співпрацювати, аби змусити Кремль відповісти за збиття літака над Донбасом

Як я розумію, мета нового позову Нідерландів проти Росії — відкрити ще один шлях для нападу на Кремль, який і далі заперечує свою очевидну та задокументовану причетність до збиття літака рейсу MH17 і масового вбивства 298 невинних осіб

Про це для «Тижня» пише Джеррі Скіннер.

Росія не поступається, а наполягає на випадковості атаки й удається до скарг, відмов щодо судового процесу, вимог щодо поступок із боку голландських прокурорів і блокування доступу до свідків і документів, що перебувають лише під контролем росіян або вже знищені.

Голландці діють не самі, але коли виникає потреба в лідерстві, вони майже не мають підтримки в намаганні встановити справедливість і притягнути винних до відповідальності. Якщо Москва колись і визнає провину та виплатить компенсації постраждалим родинам, голландцям доведеться протистояти їй у кожному аспекті.

Кілька років тому я зустрічався з керівником робочої групи міністерства закордонних справ Нідерландів, щоб поговорити про подання позову до Європейського суду із прав людини (ЄСПЛ), і почув, що вони цього ніколи не зроблять. Кримінальна справа, мовляв, забезпечить достатньо тиску. Так не сталося, процес буде довгим і дасть результати не скоро, коли увага світу та громадської думки перемкнеться на наступні жахіття, скоєні Росією. Якщо голландці хочуть справедливості, то мусять пришвидшити кримінальну справу й використати своє втручання в позови постраждалих родин до ЄСПЛ, щоб допомогти цим людям і не дати змоги відтермінувати розгляд їхніх справ через надто пізно поданий міждержавний позов.

Читайте також: MH17: шість років брехні боягузливої країни-терористки Росії

Голландцям також варто використати ефективний міжнародний важіль, аби вплинути на Росію санкціями від авіаційних асоціацій, як-от Міжнародна організація цивільної авіації (ICAO). Якщо ICAO припинить осудливі заяви, що нічого не дають, і спробує запровадити дієву постанову, що призупинить для всіх російських авіаперевезень право на посадку в аеропортах постраждалих країн, тобто Нідерландів, Австралії, Бельгії, Малайзії, Індонезії, Німеччини, Канади та В’єтнаму, Росія відчує фінансові наслідки. Слід застосовувати кримінальні, цивільні, адміністративні, дипломатичні та торговельні санкції, адже Росія завелика, щоб перейматися визнанням правди, поки постраждалі держави не почнуть діяти в усіх цих напрямах.

Але зазначені заходи вимагають співпраці. Голландці ні з ким не порадилися, перш ніж подати позов у ЄСПЛ. Імовірно цей позов затримає або й узагалі загальмує індивідуальні зусилля постраждалих родин, що хочуть судитися проти Росії у ЄСПЛ. Робота від імені цих родин тривала майже п’ять років, а голландська влада не попередила судову групу.

Кримінальна справа й позови до ЄСПЛ базуються на свідченнях очевидців, речових доказах й уламках, документах, фотографіях, відеозаписах, перехоплених телекомунікаціях і побічних доказах про закриття повітряного простору, переміщеннях військової техніки, конфліктах у Криму й на Донбасі, а також на схожих терористичних і політичних актах у Росії та колишніх радянських республіках. Наявна істотна доказова база.

Юристи, експерти й родичі загиблих, що працюють у ЄСПЛ у Страсбурзі, загалом радіють, що голландці нарешті долучилися до кримінальної справи, і сподіваються, що сторона обвинувачення дотримає слова й поділиться зібраними додатковими доказами з позивачами до ЄСПЛ із боку родичів. Однак вони мають ужити заходів, щоби забезпечити належну відповідальність.

Читайте також: Зеленський «забув» про російську відповідальність за збитий над Донбасом «Боїнґ» — на відміну від МЗС

Нідерланди обмежили доступ власного народу до фактів і доказів, пов’язаних зі збиттям літака, у кожній, без винятків, країні. Кілька сотень голландців — родичів жертв подали позови в ЄСПЛ. Тоді Україна для цивільної справи поділилася деякою наявною інформацією. Однак було надано не всі докази через вказівку голландської сторони обвинувачення. Ми відвідали Україну й особисто попросили доступу до даних, але не отримали його. Із такими самими особистими запитами зверталися й до Австралії та Малайзії. Усі запити було відхилено відповідно до рекомендації голландців.

Росія — велика й могутня, вона впливає на такі організації, як ООН, а тому будь-які односторонні заходи наштовхнуться на перешкоди. Отже, настав час координувати відповідь міжнародної спільноти на цей відвертий теракт і спільними зусиллями змусити Кремль узяти відповідальність за свої дії.

Якщо ми виявимося неспроможними, ця подія матиме такі самі наслідки, як сумнозвісне зіткнення KLM 4805 і Pan Am 1736 в аеропорту Тенерифе 1977 року. Одна людина, пілот KLM, вірила, що повністю контролює свій літальний апарат, і не прислухалася до поради другої, також зацікавленої та компетентної сторони. Пілот не зовсім зрозумів інструкції диспетчера й рушив, знехтувавши всіма вказівками, унаслідок чого загинули 335 пасажирів двох літаків.

Час задіяти всі ресурси, що дадуть змогу встановити справедливість у справі рейсу MH17, і досягти цієї спільної мети. Результат знову в руках голландців. Будь ласка, співпрацюймо!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Куда поплывут заложенные в оккупированном Крыму российские УДК
Next post Крымские коллаборанты изо всех сил стараются преуспеть в украинофобии