Воскресенье , 26 Март 2023
Общество

Турецька ліра обвалилась на 14%. Як це вплине на українських туристів?

Турецька ліра знецінилася на 14% після того, як президент країни Реджеп Тайїп Ердоган раптово звільнив очільника Центрального банку Насі Агбала.

Агбала високо оцінювали як внутрішні, так і зовнішні інвестори, які схвально ставилися до кредитно-грошової політики, яку останнім часом проводив Центральний банк Туреччини.

В якийсь момент на ринках, що розвиваються, ліра за темпами зростання була найкращою валютою 2021 року.

Тож рішення Ердогана стало для інвесторів повною несподіванкою.У цій ситуації може бути несподіваний вимір для українських туристів, які через заборони на інших напрямках зараз масово їдуть до Туреччини.

Чому впала ліра

Агбал займав посаду очільника Центробанку з листопада 2020 року.

Минулого тижня ліра сильно зросла після того, як Агбал ініціював підвищення облікової ставки одразу на 2% (з 17% до 19%), що удвічі більше, ніж очікували економісти.

На думку фахівців, саме підвищення облікової ставки дозволяло стримувати інфляцію в країні.

Проте такий підхід не подобався президенту Ердогану.

Джеффрі Халлі, старший аналітик валютної біржі OANDA, пояснює, що в турецького лідера дуже своєрідний погляд на економіку, який іноді називають “ердономікою”.

“Основна ідея “ердономіки” полягає в тому, що вищі облікові ставки викликають більш високу інфляцію. Це погляд, який повністю суперечить загальноприйнятій економічній теорії”, – каже Халлі.

На місце голови Центробанку Ердоган уже призначив Шахапа Кавджиоглу – колишнього члена правлячої партії.

Відомо, що він, як і президент, не є прихильником ідеї підвищення облікової ставки для боротьби з інфляцією.

Тож такі кадрові зміни викликають побоювання в інвесторів – усе це, мовляв, може поставити хрест на успіхах, яких Агбалу вдалося досягти за короткий час свого правління.

Українські туристи

Українські туристи зазвичай їдуть до Туреччини з доларами та євро і в короткотерміновій перспективі можуть отримати несподівану вигоду. Адже при обміні отримуватимуть більше лір і зможуть купити на них більше товарів та послуг.

Щоправда, через деякий час інфляція може нівелювати цей чинник і ціни у Туреччині можуть зрости.

Журналіст Осман Пашаєв описує обвалення ліри як “чорний понеділок” для Туреччини.

“Добре лише туристам, які поки що можуть вигравати на обміні, купуючи місцеві товари та послуги в лірах”, – пише він і нагадує, що це вже четверта зміна очільника Центрального банку Туреччини за два роки.

ВВС

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме