Трощинська про фемінітиви: Єдина радість, що нікого не дивує чарівниця, наставниця, богородиця, володарка, богиня, заступниця і правителька. Отак і сприймайте нас

Тетяна Трощинська

Фемінітиви. Воно знову несеться. Я з цим працюю як експертка з гендерно-чутливої комунікації і редакторка який рік, але аргументація противників/ць залишається сталою.

Про це у своєму блозі пише медіаторка та фахівчиня з переговорних навичок за Гарвардською методикою Тетяна Трощинська, інформує UAINFO.org.

Аргумент «членкиня».

Просто з пубертатним завзяттям це слово ліплять під усіма дописами про фемінітиви так, ніби це вже взагалі за межею добра і зла.

Але членкиня — це як княгиня. А член — ні. Це я вам як членкиня правління Громадського радіо кажу.

Нічого страшного у цьому слові немає. Етимологічно — це одна із складових частин якого-небудь цілого або особа, яка входить до складу певної групи людей.

Але я все розумію: багато людей справді застрягли у жартах на рівні шостого класу, коли від слова «член», вимовленого вголос, аж мурашки по шкірі. Буває.

Аргумент «не називайте мене професоркою, я все життя поклала на те, щоб бути професором».

Це справжній біль, травма, і слова однієї моєї ефірної гості. І я даю їй право так вважати, бо я вірю у «скляну стелю» і в покладене життя на те, щоб у чоловічо-геронтологічному світі системи академії наук стати професором, хоча за фактом вона є професоркою.

Але біль і в тому, що травматична боротьба за професорське місце застує очі і можливість усвідомити, що саме форма «професорка» і дає видимість жінки: і її боротьби, і її досягнень.

Аргумент «стіл-столиха».

Це ще тупіше за членкиню. Знаходяться обмежені люди, які проводять такі аналогії і вважають, що це смішно. Нагадую: істот і неістот вивчають у 2 класі.

Фемінітиви стосуються лише істот: «молодий вовк — молода вовчиця».

Аргумент «Ні, я за фемінітиви. Але є одне але. От прибиральниця добре, а біологиня — дико».

Ну звісно ж. Жінка з ганчіркою — це природно, а з комп’ютером — дико. Коханка дуже природно звучить, а фотографиня жах як.

Українська мова дуже надається до фемінітивів, вони природні історично. «Вчителько моя, зоре світова», — як казав класик. Ну або «мікрорайону нашого жителько».

Аргумент «Та що ж це таке! Не було такого ніколи!»

Я була кореспонденткою, редакторкою ще коли це не було трендом і правописом. Мене так називали прямо ротом в ефіру. Попри те, що у жодних класифікаторах такого не писали.

В українській мові щонайменше 13 продуктивних суфіксів, які допомагають творити фемінітиви.

Видатний мовознавець Олександр Пономарів, писав, що вживання чоловічого роду на позначення жінки суперечить морфолого-синтаксичним нормам української мови.

Авторка моногорафії про фемінітиви Марія Брус пише, що фемінітиви були зафіксовані уже в першому друкованому словнику — «Лексисі» Лаврентія Зизанія (1596 рік).

У XVI-XVII століттях, після того, як жінки отримали можливість володіти майном та осідлістю, успадкованими або отриманими в подарунок від батьків чи чоловіків, з’явились численні назви жінок за майновими, посадовими та діяльнісними ознаками: дідичка, посесорка, екзекуторка (це не те, що ви подумали), кредиторка, дорадниця тощо.

Єдина радість, що нікого не дивує чарівниця, наставниця, богородиця, жриця, володарка, богиня, заступниця і правителька.

Отак і сприймайте нас.

Тетяна ТРОЩИНСЬКА

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Оскар-2021: у список можливих номінантів потрапили два українських фільми
Next post В Україні затвердили план вакцинації від COVID-19 на 2021 рік: хто і коли отримає щеплення