Що об’єднує Київ та Єрусалим і коли патріарх Феофіл визнає ПЦУ

ґПравославна церква України нещодавно отримала визнання з боку ще однієї помісної православної церкви — Кіпрської архиєпископії. Раніше ПЦУ визнали Константинопольський та Олександрійський патріархати й Елладська православна церква. Хто може бути наступним? В якій столиці лунатиме ім’я «Епіфанія Київського» під час Божественної літургії?

Про це для «Радіо Свободи» пише Дмитро Горєвой.


Голова ПЦУ митрополит Київський і всієї України Епіфаній під час відзначення другої річниці Об’єднавчого собору українських церков біля Софійського собору, храму часів України-Русі (1011 рік). Київ, 15 грудня 2020 року

Черга Єрусалима

Наразі представники церкви, експерти, релігієзнавці й аналітики говорять про різні церкви: Румунську, Болгарську та Грузинську. Проте з фокусу уваги випадає Єрусалимський патріархат — давня церковна кафедра, що була заснована ще апостолами, отримала статус митрополії на І Вселенському соборі та за 126 років — вже на ІV Вселенському соборі — була піднесена до патріаршої гідності.

Чому я фокусуюся саме на Єрусалимському патріархаті? Річ у тім, що в системі православних церков є негласне розуміння, що спочатку визнання відбувається давніми грецькими церквами, а вже потім слов’янськими.

Якщо рухатися Диптихом, то після Константинопольського патріархату маємо визнання Олександрійської церкви. Далі йде Антіохійська, але там складна політична ситуація у Сирії, і керівництво цієї церкви фактично є заручниками війни та Росії як активної гравчині в регіоні.


Президент Росії Володимир Путін (посередині), президент Сирії Башар Асад (ліворуч) і патріарх Антіохійський Іоанн X. Сирія, Дамаск, 7 січня 2020 року

Більше того, нещодавно опальний єпископ Флавіан (Митрофанов), якого в РПЦ усунули від служіння, в інтерв’ю «Радіо Свободі» заявив, що особисто возив гроші Антіохійському патріархові Іоанну Х, щоби той зайняв проросійську позицію стосовно ПЦУ. Тому в найближчій перспективі визнання від цієї церкви годі чекати, хоча реальні настрої там, поза контекстом війни, геть не проросійські.

А от після Антіохії йде Єрусалим. Тому є підстави вважати, що наступною ПЦУ визнає саме Єрусалимський патріархат. Далі в Диптиху РПЦ, яка й так не визнає ПЦУ, а от після Москви, на шостому місці — Румунський патріархат. Є серйозні підстави вважати, що після визнання Єрусалимом настане черга румун. Тобто наразі маємо таку послідовність — Єрусалим, Румунія.

Київ — другий Єрусалим

І хоча формально Київська митрополія ніколи не входила до складу Єрусалимського патріархату, два церковних центри пов’язують історичні події та філософські концепції.

Читайте також: Автокефалію ПЦУ визнала четверта Церква

Річ у тім, що за часів давньої України-Русі Київ розглядали як другий Єрусалим, як новий центр світового християнства. Це була нова «Земля Обітована», Дніпро — новий Йордан, князь Володимир — Давид, а Ярослав Мудрий — цар Соломон. Собор Святої Софії — Єрусалимський храм. Це був не тільки й не стільки пошук спільних символів, скільки чітко сформована історіософська концепція (детальніше про це йдеться у статті митрополита Олександра Драбинка та Сергія Шумила). Головним же сутнісним наповненням було уявлення про Київ та Україну-Русь як Богом дане царство, Святу Землю.


Софійський собор у Києві — пам’ятка української архітектури і монументального живопису, споруда часів України-Русі (1011 рік). Одна з найголовніших християнських святинь Східної Європи, історичний центр Київської митрополії. Ансамбль Софійського монастиря занесено до спадщини ЮНЕСКО

Парі «Єрусалим-Київ» типологічно протистоїть пара «Константинополь-Москва». Якщо перше це духовний центр і сакральне місце, то друге — це втілення політичного, імперського та завойовницького. І Московське царство, і Візантія були імперіями. Їхній архетип — експансія, розширення, відповідно й церковні кафедри цих держав розвивались у логіці лідерства ц керування. Саме тому найдавніша християнська кафедра — Єрусалим у Диптиху позаду Константинополя, хоча саме з Єрусалима християнство прийшло до древнього містечка Візантій, що згодом дало назву могутній імперії. Подібна історія і на східнослов’янських теренах — православна віра прийшла до Москви з Києва, але церковна самостійність і визнання трапилися пізніше.

Навіть історія занепаду обох міст схожа — зруйнування Єрусалима й татарська навала на Київ. Більше того, саме Єрусалимові Київ завдячує «новим хрещенням» — відродженням православної єрархії у XVII столітті. Після Берестейської унії, коли майже весь єпископат тодішньої Київської митрополії реорганізувався на Унійну церкву й не залишилося православних єпископів, саме Єрусалимський патріарх Феофан ІІІ 1620 року висвятив на єпископів Йова Борецького, Ісаю Копистенського, Мелетія Смотрицького й інших. Це фактично стало другим диханням для православної частини Київської митрополії.

Що заважає визнанню?

Канонічна територія сучасного Єрусалимського патріархату — це держава Ізраїль, Палестинська національна автономія, королівство Йорданія та Синайський півострів. Ще тривають суперечки з Антіохійським патріархатом за Аравійський півострів, а саме за парафії в Катарі. Проте ключова проблема все ж таки в Палестині.

Річ у тім, що ще з ХІХ століття Російська православна церква (РПЦ) почала активно реалізовувати політику церковної присутності на Святій Землі. Було сформовано «Російську духовну місію» й Імператорське православне палестинське товариство (ІППТ). На чолі останньої стоїть колишній директор ФСБ Сергій Степашин.


Зліва направо: митрополит РПЦ Волоколамський Іларіон, патріарх Московський і всієї Русі Кирило та президент Російського книжкового союзу, колишній директор ФСБ Росії Сергій Степашин Москва, 6 грудня 2018 року

Росія через ІППТ володіє численними земельними ділянками та нерухомістю в місцях, де розташовані відомі християнські реліквії. До прикладу, Мамврійський Дуб, біля якого, із переказів, сидів Авраам, коли йому явився Бог, розташований на території монастиря РПЦ. Або відома брама «Голкове вушко», через яке «легше верблюдові пройти, аніж заможному потрапити в Царство Небесне» (Євангеліє від Матвія 19: 24) — розташована біля так званих Судних воріт і входить до комплексу Олександрівського подвір’я, яке Володимир Путін виторгував на користь ІППТ в обмін на помилування ізраїльтянки Наами Іссасхар.

Читайте також: Церква Північної Македонії може отримати автокефалію за «українським сценарієм»


Президент Росії Володимир Путін (ліворуч) і Московський патріарх Кирило в державній резиденції біля Москви


Єрусалим. Поріг Судних воріт в Олександрівському подвір’ї

Росіяни володіють нерухомістю, вони організували потужні паломницькі потоки й обернули це на бізнес. Саме вони розкрутили тему із благодатним вогнем, який тепер став потужним символом, на його сходження приїздять чимало туристів із усього світу. У разі визнання ПЦУ Єрусалимський патріарх Феофіл ІІІ ризикує отримати суттєві фінансові проблеми зі згортанням паломницьких потоків.


Патріарх Святого Граду Єрусалима і всієї Палестини, Сирії, Аравії, всього Зайордання Феофіл ІІІ під час виступу з нагоди світського Нового року. Єрусалим, 27 грудня 2018 року

Також подейкують, що головний спонсор УПЦ МП Вадим Новинський, який нещодавно отримав дияконський сан у Московському патріархаті, зробив щедру пожертву в розмірі 5 мільйонів доларів США на реставрацію Кувуклії Храму Гробу Господнього в Єрусалимі. Одразу декілька моїх джерел у церковних колах підтвердили це. Я схильний вірити цій інформації, проте не можу надати читачам офіційних підтверджень. Якщо ж це дійсно так, тоді стає зрозумілим, чому патріарх Феофіл не поспішає з визнанням ПЦУ.

Амманський посередник

На початку цього року патріарх Феофіл ІІІ організував у столиці Йорданського королівства Аммані нараду предстоятелів православних церков, аби знайти шляхи вирішення кризи у світовому православ’ї. Ця спроба примирення зазнала краху — із 15 предстоятелів автокефальних церков приїхали лише четверо. І після цього посередницька активність патріарха Феофіла фактично зійшла нанівець. Нагадаю, що Єрусалимський патріарх перейняв естафету церковної миротворчості від Кіпрського архиєпископа. Той своєю чергою після низки візитів, комунікації та спілкування з різними сторонами конфлікту, розчарувався в цій справі й згодом визнав ПЦУ.

Отже, є всі підстави сподіватися, що незабаром 142-й очільник Церкви Єрусалима згадає у Диптиху 123-го митрополита Київського.


Голова ПЦУ, митрополит Київський і всієї України Епіфаній під час освячення та відкриття оновленої «Стіни пам’яті загиблих захисників України» у війні з Росією, розташованої на мурах Михайлівського Золотоверхого монастиря. Київ, 20 серпня 2020 року

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Зеленський по-путінськи сховався за дітьми, уникаючи чесної розмови з народом – Волошина
Next post CNN: Европу ждет ужасный 2021-й год