Валерій Дубіль: Українці більше не чекатимуть на безкоштовні ліки по 20 місяців

П’ять років тому колишнє керівництво МОЗу зробило глобальну помилку, через яку постраждало здоров’я тисяч і тисяч українців. Воно перевело всі централізовані закупівлі ліків на закупівлі через Міжнародні організації. Як наслідок, пацієнти почали їх отримувати із затримкою до 20 місяців.

Два аудити Рахункової палати, Державної аудиторської служби та проведені перевірки на запит нашої лідерки Юлії Тимошенко довели — обдумана помилка МОЗу фактично залишила пацієнтів без ліків. У багатьох з них, тим паче з соціально вразливих верств населення, розвинулися хронічні хвороби, адже вони не пролікувалися вчасно.

Неодноразово я виступав проти практики закупівлі ліків через Міжнародні організації, проте колишня влада не була зацікавлена її скасувати. Її представники навіть не розробили альтернативний механізм закупівель (саме через це нова влада мала продовжити на два роки Міжнародні закупівлі). Тільки тепер, зі зміною влади, нам нарешті відкрився шанс зробити так, щоб пацієнти отримували лікування вчасно.

Вчора Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт №2538, який пропонує альтернативний механізм закупівлі ліків і медвиробів для українців. Його у понеділок ми розглядали на комітеті. Коротко розповім про те, що він змінює і як функціонуватиме.

Замість таємничих закупівель через Міжнародні організації, вони будуть проводитись відкрито, прозоро та за низькими цінами через вже існуюче держпідприємство МОЗу «Медичні закупівлі». І не за 2 роки, на які продовжили міжнародні закупівлі, а вже в цьому бюджетному році. Разом із тим, спрощується держреєстрація закуповуваних централізовано ліків та скорочується термін повної процедури реєстрації лікарського засобу до 30 днів (було 210). Це означає, що нові ліки пацієнти отримуватимуть швидше.

Крім того, завдяки законопроєкту ми зможемо зекономити — і в результаті закупити ще більше необхідних українцям ліків. По-перше, 9 млрд грн, які до цього «розпилювались» за непрозорими процедурами у міжнародних посередників, можна спрямувати на ефективну закупівлю ліків всередині країни — за прозорими правилами та українським законодавством — за законом про публічні закупівлі та через систему «Прозорро», яка тільки за три роки свого функціонування вже зекономила державі 86 млрд грн.

Надаючи перевагу національному виробнику при держзакупівлях, ми зробимо для української фарми більш конкурентне середовище, від цього і ціни на ліки знизяться. Знизиться ціна і завдяки впровадженню відшкодування пільги з ПДВ на медтовари та ліки для вітчизняного виробника.

Проголосований законопроєкт регламентує й укладення з виробником інноваційних і оригінальних ліків договорів про доступ, завдяки яким вони так само стануть дешевше. Виробнику це вигідно, бо він отримує певні гарантії від держави (стосовно обсягів закупівель, включення лікарських засобів до певних позитивних списків, ін.).
Він також убезпечить українців і держбюджет від закупівель неякісних ліків (як це було за часи Міжнародних закупівель), адже встановлює мінімальний термін придатності лікарських засобів, які можливо закуповувати за процедурою, на рівні 70% від загального терміну придатності.

Водночас, для того, щоб ці норми запрацювати з максимальною користю для пацієнтів, над законопроєктом треба ще ретельно попрацювати, адже він має низку суттєвих недоліків.
Наприклад — відкриває можливість ввезення незареєстрованих ліків сумнівної якості. Необхідно усунути можливість паралельного імпорту ліків, оминаючи існуючу систему державного контролю якості лікарських засобів та наступних негативних наслідків для фармацевтичного ринку та пацієнтів.

Також законопроєкт допускає можливість маркування лікарських засобів іноземною мовою. А відсутність затвердженої державою інструкції до ліків українською мовою може стати суттєвою проблемою при їхньому призначенні та лікуванні. Тому цей недолік також варто усунути.

Є важливі моменти, які треба відпрацювати. Зокрема, треба чітко прописати повноваження закупівельного органу та створити юридичне підґрунтя для його ефективної роботи. Тому до другого читання запропоную внести у законопроєкт значні корективи, щоб український пацієнт був упевнений у якості отриманого медичного лікування.

Валерій ДУБІЛЬ,
народний депутат від «Батьківщини»,
«КиевVласть», 15 січня 2020 року.

 

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Владимир Путин прочитал послание Федеральному собранию
Next post Юлія Тимошенко: Влада проштовхує проект Трудового кодексу, який порушує права кожного українця