Позбавлення Служби безпеки України невластивих їй функцій та створення окремого органу для розслідування економічних злочинів було однією з передвиборних обіцянок Володимира Зеленського та є зобов’язанням України перед МВФ.
Верховна Рада на сьогоднішньому засіданні ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 3087-д про створення Бюро економічної безпеки (БЕБ). За проголосувало 242 депутатів, повідомляє НВ.Бізнес.
Згідно з законопроєктом, Бюро економічної безпеки України – це «центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави». Бюро виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції. Його діяльність координуватиметься Кабінетом Міністрів.
Основні завдання нового органу:
- виявляти зони ризиків усфері економіки шляхом аналізу даних;
- оцінювати ризики і загрози економічній безпеці держави;
- пропонувати зміни донормативно-правових актів для усунення передумов створення економічних схем;
- забезпечувати економічну безпеку держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, щопосягають нафункціонування економіки;
- збирати тааналізувати інформацію про правопорушення, щовпливають наекономічну безпеку держави;
- виявляти тарозслідувати правопорушення, пов’язані зотриманням тавикористанням міжнародної технічної допомоги;
- складати аналітичні висновки і рекомендації для державних органів.
Забороняється втручання президента, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, політичних партій, громадських об’єднань, інших юридичних осіб, а також фізичних осіб у діяльність Бюро економічної безпеки України з підстав, не передбачених законом.
«Будь-які вказівки, пропозиції, вимоги, доручення, спрямовані до Бюро економічної безпеки України та його працівників, що стосуються питань досудового розслідування в конкретних кримінальних провадженнях і не передбачені Кримінальним процесуальним кодексом України, є неправомірними і не підлягають виконанню. У разі отримання такої вказівки, вимоги, доручення тощо Директор Бюро економічної безпеки України, працівник Бюро економічної безпеки України невідкладно інформує про це в письмовій формі правоохоронні органи», – вказано в законопроекті.
Податкову міліцію, яка залишилася в Державній фіскальній службі після її поділу на Державну податкову службу та Держмитслужбу, ліквідують. В БЕБ працюватиме до 4 тисяч співробітників, а директора органу обиратимуть на конкурсі.
Leave a comment