На схильності Зеленського й Ко до ревізіонізму вдало грають реваншисти – Жумаділов

Давно хотів про це написати. Є дві вади нашого суспільства, що суттєво ускладнюють прогрес української політичної системи та країни в цілому

Перше — сприйняття політичного циклу як боротьба добра зі злом. Ті, хто здобуває владу та їхні прибічники, тяжіють до сприйняття своєї перемоги як перемоги добра над злом. Ця оптика призводить до відштовхування здобутків попередніх років не тому, що вони справді шкідливі, а тому, що вони дісталися від попередників. Це вада глибинна та повязана із панівною культурою. По суті маніхейською.

Читайте також: Головний підсумок року. Портников назвав визначальне запитання, на яке поки немає відповіді

Друге — хибна думка народних обранців, що їхній основний капітал полягає в їхній меритократичній перевазі над тими, хто вибори програв. Якщо простіше, народні обранці часто (хибно) думають, що їхня легітимність ґрунтується на їхніх професійних знаннях і навичках. Це спонукає їх до постійного пошуку свідчень своєї легітимності в тому, що вони мають інтелектуальну/технократичну перевагу над попередниками. Не завжди це вдається, тож така оптика зрештою теж призводить до прагнення дискредитації здобутків минулих років.

Обидві ці вади змушують нас бігти по колу щоразу із новим політичним циклом.

Насправді у 99% випадків перемога однієї політичної сили над іншою не є перемогою добра над злом. У 99% випадків це перемога добра в розумінні відносної більшості населення над добром у розумінні відносної меншості населення. Як правило, надбання попередників можна й варто брати за основу та надбудовувати далі для продовження поступу вперед.

Насправді основою легітимності народних обранців є вміння заслужити довіру більшості населення. І ця довіра необов’язково корелює із розташуванням політиків на меритократичній шкалі здобутків. Меритократизм, кар’єрне зростання, базоване на заслугах — це прерогатива царини функціонерів, не політиків. Тих, кого обирають на конкурентних конкурсах, а не тих, кого обирають усенародно на виборах.

Читайте також: Пекар: У тому, що Зеленський відмазує Татарова, немає нічого дивного. Ба більше — це цілком логічно

На схильності до ревізіонізму нової влади, на жаль, вдало грають реваншисти.

Ті, хто намагаються зберегти свої привілеї, несправедливий доступ до публічних благ.

Ті, хто не намагається зробити оцінку, а відтак зберегти здобутки, виправити помилки та зрештою сформулювати ефективніші рішення.

Дуже сподіваюся, що колись нам удасться із циклічної логіки вийти в логіку лінійного зростання та розвитку.

Арсен ЖУМАДІЛОВ

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post На Львівщині стався землетрус
Next post The New York Times: Почему произошел срыв поставок западных вакцин в Украину?