Вівторок , 24 Грудень 2024
Политика

Як не викинути голос у смітник – покрокова інструкція

Твій голос важливий – кажуть люди з телевізора. Як звуковий вид спілкування – безумовно. Та ви зможете донести свою позицію іншому лише у випадку, якщо він вас чує. Якщо здатен розпізнати звукові хвилі вашого голосу. Через це, наприклад, собачий свисток ми не чуємо, а хатні улюбленці жваво реагують на його звук. І люди чують не все, наприклад, співи китів. Та це ж не означає, що кити все життя мовчать. У політичному житті ми спостерігаємо подібну ситуацію. Особливо, під час виборів.

Важливий не будь-який голос, а лише той, що почують. Який візьме участь у розподілі мандатів у парламенті чи місцевій раді. Інші ж голоси, фактично, викидають. Яка різниця, за непрохідну партію проголосували десять людей чи сто тисяч? Все одно їх не врахують, коли будуть ділити мандати. Впливає лише той голос, який віддають за партію, яка долає бар’єр у 5%.

Як рахують голоси та що таке «виборча квота»

По мажоритарці процес простіший, тому зараз говоримо лише про партійні списки. На кожній дільниці рахують всі голоси за кожну партію і складають єдиний протокол. Потім протокол передають до окружної комісії разом з бюлетенями. В окружній комісії приймають протоколи з дільниць та формують свій протокол про результати виборів в окрузі. Його дані, а потім і оригінал протоколу передають у Центрвиборчком.

Саме Центральна виборча комісія складає всі голоси до купи та рахує, яка партія скільки здобула. Після цього починається найцікавіше – визначають кількість мандатів для кожної партії, що набрала більше 5% голосів. Це роблять за умовною виборчою квотою. Усі голоси за прохідні партії складають та ділять на 225 місць. Бюлетені за інші партії не враховують. Голоси за непрохідні партії ЦВК не чує так само, як ми не чуємо співи китів.

Змоделюємо майбутній парламент за даними найсвіжішого опитування центру «Соціальний моніторинг», яке презентували 17 липня (Метод збору інформації: особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face) за місцем проживання респондента. Вибіркова сукупність: репрезентативна за віком (населення від 18 років і старші), статтю, типом населеного пункту та регіоном; обсяг вибіркової сукупності: 3019 респонденти. Стандартне відхилення +/- 1,8%. Польовий етап: З 3 по 10 липня 2019 року).

За оцінкою соціологів, у парламент потраплять чотири партії:

 

●      Слуга народу (Разумков, Стефанчук, Венедіктова) – 42,5%

●      Опозиційна платформа «За життя» (Бойко, Рабінович, Медведчук) – 15,1%

●      Європейська солідарність (Порошенко, Парубій, Геращенко) – 8,1%

●      Батьківщина (Тимошенко, Тарута, Наливайченко) – 7,6%

Для визначення виборчої квоти необхідно перевести умовні відсотки партій в абсолютну кількість голосів «За». Аналітик Фонду «Демократичні ініціативи» ім. І. Кучерєва Сергій Шаповалов у статті для Української правди прогнозує явку на рівні 53%. У натуральному вираженні це 15 690 тис виборців. За такої явки партії отримають:

 

●      Слуга народу (Разумков, Стефанчук, Венедіктова) – 6 670 тис голосів

●      Опозиційна платформа «За життя» (Бойко, Рабінович, Медведчук) – 2 370 тис голосів

●      Європейська солідарність (Порошенко, Парубій, Геращенко) – 1 270 тис голосів

●      Батьківщина (Тимошенко, Тарута, Наливайченко) – 1 190 тис голосів

Якщо результати виборів будуть відповідати соціологічному дослідженню, а прогноз явки справдиться, то виборча квота складатиме

11,5 млн виборців ÷ 225 мандатів = 51 111 голосів за один мандат.

 

●      Слуга народу (Разумков, Стефанчук, Венедіктова) – 131 (130 + 1) місце

●      Опозиційна платформа «За життя» (Бойко, Рабінович, Медведчук) – 46 місць

●      Європейська солідарність (Порошенко, Парубій, Геращенко) – 25 (24 +1) місць

●      Батьківщина (Тимошенко, Тарута, Наливайченко) – 23 місця

Загальну кількість місць за методом Д’ондта округлюють до більшого. Тому партії Слуга народу та Європейська солідарність можуть отримати два додаткових місця.

А що з голосами за інші партії?

У результаті ЦВК не почує голоси понад чотирьох мільйонів виборців. Стільки виборців проживають сумарно у Києві, Дніпрі, Харкові та Вінниці. Усі ці голоси підуть у смітник і не вплинуть на розподіл мандатів. Цих людей ніхто не буде представляти у парламенті.

То навіщо голосувати за непрохідні партії? Простіше не йти на вибори – результат буде той самий. Набагато ефективніше обирати з партій, які долають бар’єр.

Серед більшості непрохідних партій є альтернативи у прохідній частині. Наприклад, шанувальникам нових обличь варто поглянути у Слуги народу. Жителі південного сходу можуть посилити Опозиційну платформу. Аграріям, жителям сіл та містечок буде близькою Батьківщина. А націоналісти можуть знайти спільні погляди із партією екс-президента. Так буде чесно перед собою, і ви не втратите свій голос.

 

Сергій БИКОВ, Голова аналітичного центру ІНПОЛІТ

“Вечірні Вісті”

 

 

 

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Дебаты почти не повлияли на уровень поддержки Байдена и Трампа

Первые теледебаты между кандидатами на пост лидера США практически не поменяли уровень...

В Боливии военные вывели технику под дворец президента

На территории Боливии некоторые армейские подразделения вывели бронетехнику на центральную площадь Мурильо...

Глава Пентагона впервые поговорил с новым министром обороны РФ

25 июня министр обороны США впервые провёл переговоры телефонного характера с новым...

Украина и ЕС подписали кредитное соглашение к Ukraine Facility

Украина и Европейский Союз подписали важное кредитное соглашение в рамках Ukraine Facility.