У суботу, 29 березня, в Україні відбудеться рідкісне часткове сонячне затемнення. Його можна буде спостерігати з 13:00 до 14:00 за київським часом, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на PolitExpert.
Це затемнення буде частковим, а його явище відбудеться на тлі нового Місяця, коли супутник Землі закриє частину Сонця. Це створить унікальний візуальний ефект, який отримав назву «Диявольські роги».
Де спостерігати в Україні
- Волинська область – найкраще місце для спостереження, де Сонце буде частково закрите на 11%.
- Львівська область – часткове затемнення складе 6,7%.
- Закарпатська область – затемнення буде видно на 6,2%.
- Тернопільська область – часткове затемнення складе 4%.
- Луцьк, Чернігів, Житомир та Київ – також будуть місцями для спостереження цього явища, але із меншою видимістю.
Такі часткові затемнення є частиною серії Сарос, яка триває близько 18 років. Хоча ці затемнення менш вражаючі, ніж повні, вони не менш цікаві для спостерігачів. У цьому випадку найкраще затемнення буде видно в Волинській області, де Сонце буде частково закрите на 11%. У Львівській області ця фаза складе 6,7%, у Закарпатті – 6,2%, а в Тернопільській – 4%. Також затемнення можна буде спостерігати в Луцьку, Чернігові, Житомирі та Києві.
Найглибша фаза затемнення – 93,8% – буде спостерігатися в Канаді, поблизу півострова Унгава. У цьому регіоні Місяць закриє найбільшу частину сонячного диска, створюючи ефект напівтемряви.
Цього разу подія стане особливою тим, що супроводжуватиметься супермісяцем, коли Місяць знаходиться в фазі молодика, і його нічна сторона повністю повернена до Землі. В результаті Місяць залишатиметься невидимим, якщо не буде присутнє мінімальне штучне освітлення.
Супермісяць утворюється через зміну відстані між Землею та Місяцем. Зазвичай відстань складає 384 400 км, але через еліптичну орбіту Місяць іноді наближається до Землі на відстань 363 396 км (перигей) або віддаляється на 405 504 км (апогей).
Щороку трапляється від 12 до 13 перигеїв, але лише деякі з них супроводжуються супермісяцем. Термін «супермісяць» використовується для позначення молодика або повного місяця, які відбуваються саме в перигеї. У 2025 році очікується п’ять супермісяців, хоча їх важко побачити, оскільки під час молодика Місяць не відбиває сонячне світло.
Також нагадаємо, що 26 березня пролетів астероїд TN17, відкритий у 2014 році, на мінімальній відстані від Землі за останні 100 років. NASA класифікувало його як «потенційно небезпечний» через розмір та регулярну близькість до нашої планети.
Нагадаємо що раніше NASA сфотографували рожеві спалахи на Сонці.
Leave a comment