П’ятниця , 4 Липень 2025
Ілюстративне фото
Економіка

Вуглецеве мито CBAM може серйозно вплинути на економіку України, – Оринчак

Вуглецеве мито CBAM може завдати серйозної шкоди українській економіці, знищити робочі місця і ослабити інтеграцію з ЄС. Україна потребує термінових переговорів для адаптації до нових правил.

Асоціація IT Ukraine та інші українські експерти попереджають, що механізм прикордонного вуглецевого коригування (CBAM), який Європейський Союз позиціонує як інструмент кліматичної політики, може призвести до значних економічних втрат для України. У разі повного впровадження CBAM для України, це може спричинити зниження експорту, скорочення робочих місць та ослаблення інтеграції з Європейським Союзом, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на заяву Ксенії Оринчак, виконавчої директорки Національної асоціації добувної промисловості України.

Як зазначила Ксенія Оринчак, виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України, CBAM спочатку подавався як частина “зеленої трансформації” для скорочення викидів, але насправді він набуває рис економічного інструменту для захисту внутрішніх ринків ЄС. За її словами, доходи від продажу вуглецевих сертифікатів спрямовуються на субсидії для європейської промисловості, що створює додатковий тиск на країни, зокрема на Україну.

“Цей механізм не лише стосується екології, а й торгівельної конкуренції, де екологічні стандарти використовуються як ширма для захисту європейських виробників”, — зазначила Оринчак.

Адаптація до CBAM та її можливі наслідки для України

Оринчак підкреслила, що Україна наразі перебуває в дуже вразливому становищі, адже країна ще не має чіткого плану адаптації до вимог CBAM. Без конкретних правил і визначених умов, українські компанії вже відчувають негативні економічні наслідки через невизначеність щодо майбутніх торгових відносин з ЄС.

“Нам терміново потрібно визначити прозорі правила для бізнесу і почати предметні переговори з Євросоюзом. Важливо домогтися або пом’якшення вимог, або перенесення їх на пізніший термін”, — додала Оринчак.

Одним із варіантів вирішення проблеми є просування ідеї винятку для України за статтею 30/7, що дозволить країні уникнути суворих обмежень через надзвичайні обставини, такі як війна. Це могло б сприяти гнучкішій інтеграції в європейську економіку і продемонструвати здатність ЄС адаптувати свої правила до реальності.

Попередження інших експертів

Застереження щодо впливу CBAM на українську економіку також висловлювали інші експерти, зокрема президент Українського союзу промисловців і підприємців Анатолій Кінах. Він зазначив, що без адаптаційного періоду цей механізм може призвести до катастрофічних наслідків для української економіки.

Крім того, за словами керівника Секретаріату Ради підприємців при Кабміні України Андрія Забловського, до запуску CBAM залишилося менше року, але цей час достатній для пошуку компромісу з Єврокомісією щодо пом’якшення застосування мита до українського експорту.

Нагадаємо, британські вчені розповіли, як в бронзовому столітті використовували померлих родичів.

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Прогноз курсу долара на осінь і кінець 2025 року: аналіз аналітиків

Прогноз курсу долара на осінь та кінець 2025 року в Україні. Аналітики...

МВФ закликає НБУ дозволити гривні більше коливатись

МВФ радить НБУ поступово відкривати гривню для ринку та використовувати інтервенції дозовано.

Юридичний бізнес в Україні: інтерв’ю з Сергієм Шкляром

Юридичний ринок в Україні сьогодні є висококонкурентним і постійно змінюється.

НБУ збільшив продаж доларів з резервів до 3 млрд доларів

НБУ збільшив продаж доларів на міжбанку до 3 млрд доларів, підтримуючи стабільність...