Ексзаступниця міністра пояснила, що не так із законопроєктом про локалізацію

Законопроект про локалізацію №3739: почитала різні заяви та публікації

Декілька думок щодо економічної стратегії України, торговельної політики та трішки більше про порушення, винятки, гнучкості угод СОТ та Угоди про поглиблену й усеосяжну зону вільної торгівлі з ЄС.

Будь-які заходи в міжнародній торгівлі, які запроваджують, повинні:

— мати дуже чітке економічне обгрунутвання, зокрема оцінку впливу на економіку України;

— як ці заходи сприяють досягненню цілей, закріплених в економічній стратегії та торговельній політиці (якщо, звісно, стратегія та політика є);

— чітко зазначено, якими винятками міжнародних угод керуємося при їх запроваджені й опис відповідності заходів та обставин їх запровадження;

Читайте також: Совкове промислове лобі знову тягне Україну до прірви — економіст

— строк застосування таких заходів;

— чітко комунікувати нашим торговельним партнерам.

Тому не варто сліпо кричати «про порушення угод» чи навпаки говорити, що угоди не дозволяють, так, як і говорити, що все дозволено. Наголошую ще раз: потрібна економічна логіка, правильні інструменти й аргументація!

Насамперед при запроваджені будь-яких заходів слід аналізувати економічний вплив упровадження законопроєкту. Це окрема та складна рообота, яку обов’язково мають проводити як автори законопроєкту, так і провідні think-tanks. Ідеально було, якби цю роботу проводили в рамках розробленої та затвердженої економічної стратегії і торговельної політики (тоді можна аналізувати й кумулятивний ефектт заходів, як вони сприятимуть досягненню місії та цілей, закладених в стратегії). На жаль, не бачу такого аналізу в пояснювальній записці. Вже починають зявлятись аналізи від think-tanks.

Читайте також: Фурса: Економічний націоналізм — черговий небезпечний популізм

Щодо Угод СОТ та Угоди ПВЗВТ із ЄС. Насамперед дійсно, ці угоди місять положення, що забороняють запровадження різних обмежувальних заходів. Проте ці угоди також містять винятки із цих правил. Тому вкрай важливо розуміти, чи відповідають заходи чи обставини їх упровадження закріпленим виняткам, і наводити відповідну аргументацію в законопроєктах, пояснювальних записках і супровідних документах. А також комунікувати цю агрументацію наших торговельним парнерам.

На жаль, у законопроєкті та пояснювальній записці не відображено як винятків, на які опираються автори, так і аргументації щодо їх застосування.

Зверну увагу на такі положення угод:

— статтю XXI («Винятки з міркувань безпеки») GATT 1994, статтю XIV bis GATS, статтю XXIIII GPA і статтю 23 TRIPS Agreement;

— п. 23.2 Домовленості про правила та процедури вирішення спорів (у рамках СОТ);

— статтю 472 Угоди про асоціацію Україна — ЄС.

Наталія МИКОЛЬСЬКА

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Фурса: СБУ угрожает Гонтаревой. Неужели спецслужба давно в деле?
Next post В ОРДЛО предсказуемо наступила экологическая катастрофа, о которой предупреждали ещё в 2014-м. ВИДЕО