Воскресенье , 23 Июнь 2024
Мир

Росія відпрацьовує в Молдові сценарій врегулювання конфлікту на Донбасі – експерт

Росія намагається реалізувати в Молдові сценарій врегулювання Придністровського конфлікту, який згодом може нав’язаний Україні як варіант щодо врегулювання війни на Донбасі. Однак перемога у першому турі виборів президентських виборів прозахідного кандидата Майї Санду свідчить про сталість політичної еліти Молдови.

Таким чином завідувач сектору досліджень південного регіону Національного інституту стратегічних досліджень Артем Філіпенко прокоментував президентські вибори в ефірі Українського радіо, інформує Суспільне.

Він нагадав, що до складу Молдови входить невизнана республіка Придністров’я, мешканці якої мають молдовські паспорти та можуть брати участь у голосуванні.

“На минулорічних виборах у голосуванні взяли участь близько 37 тисяч виборців із Придністров’я. На території невизнаної Придністровської республіки проживає близько 200 тисяч громадян республіки Молдова, і всі вони мають право брати участь у виборах президента. Інша справа, що на території самого Придністров’я виборчі дільниці не відкриваються. Відповідно, люди, які живуть на лівому березі в Придністров’ї змушені їздити на правий берег і голосувати там на спеціалізованих дільницях”, – вважає Філіпенко.

За словами експерта, така ж ситуація ж ситуація склалась і на цьогорічних виборах президента країни.

“Були спроби організованого підвезення виборців. У цілому проголосували понад 14 тисяч виборців з Придністров’я. Це невеликий відсоток – близько 1% від загальної кількості людей, які взяли участь у виборах”, – зазначає він.

При цьому Філіпенко вважає, що перемога у першому турі виборів прозахідного кандидата Майї Санду свідчить про сталість політичної еліти Молдови.

“Майя Санду уособлює собою проєвропейський вектор. Що стосується Ігоря Додона, то тут немає жодного секрету, то Росія робить на нього ставку, як на свого протеже. Минулого року відбувся своєрідний невеличкий переворот, яких призвів до усунення від влади пана Плахотнюка, який очолював демократичну партію. Фактично була створена коаліція з блоку “Акум”, який представляє Майя Санду, і партії соціалістів, яка підтримує Ігоря Додона. Проте цей союз виявився нетривалим”, – каже він.

Як зазначає експерт, в результаті цього Санду і її партія перейшла в опозицію, а Ігор Додон з номінальної фігури перетворився в реальну політичну фігуру, яка впливає і на формування уряду і на формування судової влади. Водночас Філіпенко наголошує, що навіть у разі програшу в другому турі виборів Додон збереже частину влади.

“Насправді Молдова є парламентською республікою, і там президент все ж таки фігура більше номінальна, а реальна влада – у парламенту та уряду. Парламент і уряд контролює Ігор Додон і він продовжить їх контролювати навіть після поразки на президентських виборах”, – зазначає експерт.

За словами Філіпенка, Майя Санду має значні шанси на перемогу в другому турі виборів, зокрема, завдяки активності молдовської діаспори.

“Вечірні Вісті”

Leave a comment

Добавить комментарий

Новости по теме

Основной кандидат в премьеры Британии пообещал продолжать помощь Украине

Лидер Лейбористской партии Кир Стармер заверил, что продолжит помощь украинскому государству против...

Пограничники Финляндии фиксируют “воздушные объекты” на границе с РФ

Пограничная служба финского государства регулярно наблюдает "воздушные объекты" на границе с РФ.

Что стало причиной выделения 3 миллиардов злотых на кибербезопасность Польши?

Польское государство выделит более чем 3 миллиарда злотых на усиление кибернетической безопасности....

Китай пригрозил силой “разгромить” независимость Тайваня

Китайская Народная Республика вновь прибегла к запугиваниям в отношении Тайваня.