Понедельник , 6 Май 2024
Политика

Atlantic Council: Переговори про Донбас без України – це крах “Нормандського формату”

Для переговорів про Донбас потрібні новий формат / фото REUTERS

Українські дипломати підняли тривогу цього тижня через новини про намір Росії провести переговори про мир в Україні без участі самої України. Гамбіт Кремля відродив занепокоєння, що Москва хоче в обхід Києва укласти прямі домовленості із Заходом про українське геополітичне майбутнє.

Про це в своїй статті пише експерт Atlantic Council Пітер Дікінсон, інформує УНІАН.

Він нагадує, що Україна, Німеччина, Франція й Росія – це та четвірка країн, яка веде переговори у так званому “Нормандському форматі”. Перші такі переговори відбулися в червні 2014 року у французькій Нормандії під час урочистих заходів, присвячених 70-й річниці висадки союзників на узбережжі регіону в часи Другої світової війни.  

“Наша позиція чітка: нічого про Україну без України. Лише повний склад Нормандського формату може запропонувати перспективу прогресу у вирішенні російсько-українського збройного конфлікту. Забезпечення всебічного припинення вогню – це приорітет”, – заявив прес-секретар МЗС України Олег Ніколаєнко.

Дікінсон зауважує, що “нічого про Україну без України” – один з ключових стовпів підходу Києва до мирних переговорів, який зберігався з самого початку боїв 7 років тому. Ця мантра відображає страх в українській столиці, що Росія спробує укласти “велику угоду” з головними світовими силами й представити Україні наслідки як завершений факт. Будь-які пропозиції мирних переговорів без участі української сторони неминуче провокує незручні спогади про Мюнхенську угоду за 1938 рік. Тоді Велика Британія і Франція погодилися на територіальні вимоги Адольфа Гітлера в Чехословаччині, щоб уникнути нового конфлікту в Європі.

Ця мюнхенська зрада вважається найбільш яскравим прикладом того, як політика задобрювання лише підживила ревізіоністську агресію нацистської Німеччини в кінці 1930-х років і призвела до початку Другої світової війни. Зіштовхнувшись з сучасною ревізіоністською агресією путінської Росії, Україна з 2014 року з усіх сил намагається уникнути долі Чехословаччини, яку виключили з переговорів про її розчленування.

Переговори Путіна з Ангелою Меркель і Еммануелем Макроном без Володимира Зеленського відродять занепокоєння можливості того, що Україну відсунуть на узбіччя мирного процесу. І це відбувається тоді, коли семирічна війна, здається, зайшла в глухий кут.

Новини про намір Путіна вести розмову з Францією й Німеччиною, ізолюючи при цьому Україну, підкреслюють провал Нормандського формату у сприянні значному прогресу у встановленні миру. Це лише посилить заклики переглянути формат переговорів. Багато хто в Києві вже пропонує збільшити роль США. У лютому голова Офісу президента України Андрій Єрмак написав статтю для Atlantic Council, закликаючи до прямої участі Вашингтона в пошуках миру.

“Важливо, щоб США стали повноцінним учасником переговорних процесів як в Нормандському, так і в Мінському форматах. Скоординований підхід США, ЄС і України обов’язковий”, – писав він.

Міжнародна спільнота обирає не між мирним врегулюванням і замороженим конфліктом. Впродовж останніх тижнів Росія показала свою готовність посилити бої на сході України, організувавши низку атак. 26 березня четверо українських солдатів були вбиті під час однієї з найбільш смертоносних атак за останній рік. Таким чином, кількість втрат в армії України з початку 2021 року зріс до 16 солдатів. А надії, всі надії, породжені перемир’ям, яке почалося в липні 2020-го, остаточно випаровуються.

Армія Росії зосередила великі сили біля українського кордону й в окупованому Криму. Тож преспектива повномасштабного вторгнення лишається цілком можливою. На тлі того, як Москва намагається виштовхати Україну з процесу переговорів й продовжити їх без участі Києва, зараз настав хороший момент для пошуків радикально нових підходів до вирішення єдиного збройного конфлікту в Європі.

Впродовж останніх 7 років російсько-українська війна була в епіцентрі напруги між Росією і Заходом, яка швидко посилювалася. Поки цій війні не настане кінець, вона буде продовжувати отруювати міжнародні відносини.

УНІАН

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

Будет ли Россия испытывать НАТО гибридными атаками?

Россия может начать испытывать НАТО "на прочность".

Соратник Медведчука получил временную защиту в Словакии

Словацкое государство предоставило пропагандисту пророссийской направленности Артёму Мачевскому временную защиту.

В Эстонии депутат устроил стрельбу в центре столицы

Депутат от партии "Истинных финнов" Тимо Ворнанен был задержан.

США могут отправить Украине транш вооружения спустя несколько дней после подписания закона

Первую партию военной помощи, переданной США могут доставить в Украину уже через...