Воскресенье , 28 Апрель 2024
Политика

Портников пояснив, до чого можуть призвести протести в Росії

Багато українців можуть сприймати нинішні протести в Росії крізь призму неоднозначних, м’яко кажучи, політичних поглядів Олексія Навального. І в коментарях до того, що відбувається, відчувається образа через те, що росіяни не збиралися так після нападу на Україну – хоча, згадайте, мітинги проти війни, пікети тоді теж були

Про це для “Радіо Свободи” пише Віталій Портников.

Але такою є логіка будь-якої авторитарної держави, логіка розриву між режимом і громадянами. Цей розрив найчастіше проходить не за лінією політичних розбіжностей, тому що громадяни фактично відсторонені від політики, у таких країнах, як Росія, вона підміняється пропагандою. І розуміння того, що влада може брехати, коли говорить про захист національних інтересів, загрозу для держави в більшості людей просто немає. А багато хто про це просто не замислюється, політику давно й міцно замінює побут.

Цей розрив проходить насамперед за лінією справедливості. Коли пересічний громадянин розуміє, що хижаки, які пробралися до влади, його просто обманюють. Що очільник держави – не лицар у сяйних обладунках. Що правоохоронні органи можуть захищати не громадянина, а мафію.

Читайте також: Три помилки українців, які щиро співчувають Навальному


Під час пікету на підтримку Навального. Петербург, 23 грудня 2020 року

Паралелі з Білоруссю

З усвідомлення цього простого факту мільйонами людей і починається ерозія будь-якого авторитарного режиму. Нещодавно щось подібне ми бачили в сусідів у Білорусі. І теж дивувалися, чому лідери білоруської опозиції не можуть чітко сказати, чий Крим. Адже це ж так просто!


Акція протесту у столиці Польщі проти збройної агресії Росії у Криму. Варшава, 2 березня 2014 року

Ми навіть не замислювалися про те, що звичайний білорус – навіть той, хто готовий кинути виклик режимові на відміну від звичайного українця, навіть того, хто просто стежить за новинами по телевізору, зазвичай не стикається з політикою. Відповідальність за політику він давно делегував своєму президентові. А той його обдурив. І взагалі набрид – скільки можна?

Так із протесту проти обману починає народжуватися політичний протест – адже не випадково ж на білоруських маніфестаціях з’явилися біло-червоно-білі прапори, стало більше білоруської мови й, до речі, більше солідарності з Україною.

Читайте також: Волошина: Росіяни – раби. Але не тому, що над ними є господар, якого вони раптом відчули

У Росії може початися щось аналогічне – а для України це є дуже важливим, тому що, врешті-решт, може призвести до змін у сусідній країні та зменшення загроз для майбутнього України.

“Палац” у Геленджику і Путін, що старіє

Розслідування Навального так чи інакше деміфологізують найголовніший образ російського режиму – “імператорський” образ Володимира Путіна.

Ще кілька таких чудових історій, як розповідь про “палац” у Геленджику – і Путін, зо старіє, матиме такий вигляд, який він мав 2000 року – випадкової людини, яка незрозуміло за які такі заслуги потрапила на висоти російської влади, політика, позбавленого навіть тіні елементарного співчуття до людей.

Таким був Путін часів загибелі підводного човна “Курськ”. І таким для мене видається Путін із “палацу” в Геленджику. Щоправда у Кремлі й далі заперечують, що ця будівля є “Путіновим палацом”.

Це, звичайно ж, не означає, що путінський режим зникне, як сніговик у відлигу. Звичайно ж ні, Лукашенко – і той не зник! Але з певного моменту режим зможе триматися тільки на грубій силі й залякуваннях людей. А це – не найкраща та, що важливо, не надто довговічна опора для будь-якої влади.

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

В Эстонии депутат устроил стрельбу в центре столицы

Депутат от партии "Истинных финнов" Тимо Ворнанен был задержан.

США могут отправить Украине транш вооружения спустя несколько дней после подписания закона

Первую партию военной помощи, переданной США могут доставить в Украину уже через...

Европарламент планирует оценить «выборы в России» на следующей неделе

Действующие депутаты Европарламента планируют проголосовать за резолюцию о "президентских выборах" на территории...

«Позитивные сигналы по ПВО», — Германия на заседании Совета Украина-НАТО

Немецкое государство рассказало о "позитивных сигналах" по ПВО для ВСУ.