Четверг , 25 Апрель 2024
Политика

Кінець перегонів — початок нового політичного циклу

Дочасні вибори до Верховної Ради, які відбулися 21 липня, стали одними з найбільш незвичних для нас. По-перше, волевиявлення вперше відбулося влітку, а це політично зовсім неактивна пора року. По-друге, явка була найнижчою в історії незалежної. По-третє, перемогу отримала одна політична сила – такого ще теж не було. Незабаром побачимо остаточні підсумки голосування та зрозуміємо, хто увійде в майбутню коаліцію та новий уряд. Та це буде трохи згодом. Поки ж проаналізуємо попередні результати виборів.

Вперше в історії незалежної України на позачергових виборах до Верховної Ради проголосувало менше 50% виборців. Так, за даними Центральної виборчої комісії, явка склала усього 49,8%. Для порівняння згадаємо результати усіх попередніх парламентських виборів: 1994 рік – 75,6%, 1998-й – 71,2%, 2002-й – 65,2% , 2006-й – 67,6%, 2007-й – 62%, 2012-й – 57,5%, 2014-й – 51,9%.

Загалом у виборчих списках значилися 29 мільйонів 527 тисяч 744 українця. З них отримали бюлетені на виборчих дільницях або голосували на дому 14 мільйонів 718 тисяч 556 осіб. Тобто решта 14 мільйонів 809 тисяч 188 виборців не прийшли голосувати.

Найвища явка була зафіксована в Чернігівській області – 54,8 %, а найнижча – в Закарпатській області (41,16%). Столиця, до речі, теж не відрізнялась активністю – тут проголосувало 48,97% виборців.

Та перейдемо до результатів. На момент підготовки номера газети до друку було опрацьовано …% голосів. Тож у багатомандатному виборчому окрузі перше місце посіла партія «Слуга народу» – …%. Результат цей був прогнозований, чого не скажеш про одномандатні округи (та про це трохи пізніше). Ласий шматок голосів отримала «Опозиційна платформа – За життя» – 12,89%. Друзі, ось такий відмінний результат отримала проросійськи налаштована політична сила на шостому році війни! І за це вона має бути вдячна «Блоку Петра Порошенка», самому Петру Порошенку та оновленій «Європейській солідарності»… До речі, «ЄС» взяла 8,63%. Агов, а де 25%? А якщо серйозно, то бачимо просто неймовірне падіння рівня підтримки – на дочасних виборах до ВР 2014 року БПП взяла 21,82% голосів виборців й зайняла друге місце за результатами у багатомандатному окрузі.  

Партія «Батьківщина» отримала 8,02%, а «Голос» – 6,38%. Інші політсили набрали менше п’яти відсотків. Тож, як бачимо, до Верховної Ради дев’ятого скликання потрапляє усього п’ять політичних партій.

Серед непрохідних опинилися… Радикальна партія Олега Ляшка набрала 3,80%. Нагадаємо, що на позачергових виборах 2014 року РПЛ мала 7,44%. «Сила і Честь» нині взяла лише 3,74%. Партія не змогла повторити успіх Ігоря Смешка на президентських виборах, коли він неочікувано для усіх набрав 6,04%. Абсолютно прогнозовано пролетів «Опозиційний блок» – 3,23%. А от результат «Партії Шарія» відверто здивував – 2,3%. Навіть розкручена «Свобода» отримала трохи менше – 2.29%. Не пощастило й партії «Українська стратегія Гройсмана» – 2,18%%. Ще нижчий результат продемонструвала «Громадянська позиція» – 1,09%. Це просто якесь неймовірне падіння рейтингу, зважаючи на те, що на президентських виборах лідер політсили Анатолій Гриценко набрав 6,91%. І тепер він навіть не «перший непрохідний»…

Вразив нині і результат «Самопомочі» – 0,69%. Але ж у 2014-му вона мала 10,97%! Трохи менше голосів отримала Партія зелених України – 0,65%. «Рух нових сил Михеїла Саакашвілі» взяв усього 0,48%. А скільки було галасу… За Аграрну партію проголосували 0,46% – виходить, тут і Олег Винник не допоміг! Жінки, ви де?.. Інші ж політичні сили отримали ще менші результати… Нагадаємо, що усього між собою змагалися 22 партії.

Але насправді виграли не тільки ті політичні сили, які подолали прохідний бар’єр. Нагадаємо, з 1 липня 2016 року діє Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», що передбачає державне фінансування статутної діяльності політичних партій та відшкодування витрат на передвиборчу агітацію під час виборів народних депутатів України. Згідно із цим документом партії, які пройшли в парламент, отримують державне фінансування. А після цих виборів отримати бюджетні кошти зможуть і ті політичні сили, які набрали понад 2% голосів виборців. От вам і приємний бонус.

Перейдемо до мажоритарної складової. Знову-таки неабияк здивувало те, яку шалену підтримку мають проросійські політсили в Донецькій та Луганській областях – чимало округів саме за ними. Також вразив феноменальний результат партії «Слуга народу», яка отримає чималу частину мандатів на «мажоритарці». Однак вже відомо, що ця політсила планує через суд встановлювати результати парламентських виборів у десяти округах.

Ще цікаво, що вибори на великій кількості округів виграли самовисуванці. І саме від них буде багато що залежати… Головне питання полягає в тому, до якої фракції у парламенті вони пристануть. Також цікаво, що чимало відомих чи то навіть одіозних нардепів, за попередніми даними, програли вибори. Це Сергій Пашинський, Олексій Гончаренко, Ігор Кононенко, Олександр Грановський, Сергій Ківалов, Максим Бурбак, Геннадій Москаль…

Тож трохи почекаємо та невдовзі дізнаємось вже остаточні результати волевиявлення. І тоді розпочнеться новий політичний цикл. Влада буде повністю перезавантажена, тож настане час виправляти старі помилки та віддавати борги суспільству. А їх Верховна Рада восьмого скликання залишила аж надто багато.

Яна ДЖУНГАРОВА

“Вечерние Вести”

Leave a comment

Добавить комментарий

Новости по теме

США могут отправить Украине транш вооружения спустя несколько дней после подписания закона

Первую партию военной помощи, переданной США могут доставить в Украину уже через...

Европарламент планирует оценить «выборы в России» на следующей неделе

Действующие депутаты Европарламента планируют проголосовать за резолюцию о "президентских выборах" на территории...

«Позитивные сигналы по ПВО», — Германия на заседании Совета Украина-НАТО

Немецкое государство рассказало о "позитивных сигналах" по ПВО для ВСУ.

Греция хочет создать себе ПВО, основываясь на “Железном куполе”

Греция планирует начать разработку системы противовоздушной обороны аналогичную израильскому "Железному куполу".