“Щось змінилось? Про ситуацію на передовій. Двоповерхова цегляна будівля. Вид, з першого погляду, кепський. Старі вікна, полущена цегла, сірі залізні двері. Ні яскравої світлодіодної вивіски, ні сучасного білосніжного фасаду. Випадковий прохожий ніколи би не подумав, що перед ним лікарняний корпус, де кожного дня успішно рятують півсотні життів. Таке наше сьогодення. Часто буває, що за яскравою зовнішністю ховається порожнеча та сором, а за непривабливими атрибутами розсуд та впевненість”, – про це на своїй сторінці у Фейсбуці пише лікар-інфекціоніст Євген Дубровський, інформує UAINFO.org.
“Старенька пошарпана будівля – це густо населений персоналом та хворими інфекційний корпус. Історія його давня та різноманітна. Тут бачили все. Стіни, як губка, ввібрали в себе весь смуток людського болю, відчаю, сльози. І навпаки – нестримний потяг до життя, надію на порятунок та невимовну радість одужання. Стіни стоять мовчки. Але вони все бачили та запам’ятали.
Роль та внесок цього непривабливого старенького корпусу в подоланні коронавірусної епідемії, як і інших відділень госпіталя в цілому, назавжди ввійде в історію. Можливо, колись, цей період ще назвуть золотим періодом для цього лікарняного мурашника, адже поставлені задачі та виклики, з якими успішно впорались, були нереальними. За старими стінами, як за ребрами грудної клітини, б’ється живе серце персоналу лікарні. Цей єдиний, злагоджений та впевнений в собі організм не схибив.
Щойно пішла на спад хвиля захворюваності. Офіційні дані ще деякий час полякають своїми тисячами вразливих та наляканих мешканців, але лікарня вже відчула полегшення та зміну в ситуації з ковідом. Поступлення хворих серйозно зменшилось. Шалена розкіш ще тиждень назад – вільні кисневі лікарняні ліжка – вже на третину вільні. Закони інфекційного процесу порушити важко, навіть якщо сильно старатись. Півтора-два десятки тисяч хворих на день протягом двох місяців (і це лише офіційні дані, адже реальні цифри, звісно, інші). Якщо в мить виходить перехворіти такій величезній кількості людей, що станеться?
Як і очікувалось, епідемія піде на спад. Не тому, що винайшли ліки чи вакцинували населення. Ні. 1% щеплених ніякого помітного впливу не створить. Розмаїття епідситуацій в різних країнах по всьому світі ще більше створило питань для дискусій та наукових обговорень. Десь щепили, стало краще. Десь не щепили – теж краще. Десь вакцина подіяла, а десь взагалі мінімальний ефект, в порівнянні з очікуванням. Однозначного погляду на ситуацію немає. Треба аналізувати та вивчати. Матеріалу для досліджень та аналітики тепер ціла купа.
Може стало краще лише тому, що був введений карантин?
Подивіться на наші реалії – забиті маршрутки, метро, куплені перепустки… Добре це чи погано – у кожного своя правда. Перехворівші з антитілами, яким треба годувати сім’ї, але їх зачинили вдома… Нащо? Чим вони загрожують населенню? Чи нестримні пенсіонери, які в групі ризику, але їм не сидиться вдома… Як поділити населення на здорове, безпечне, яке не треба ні від кого ізолювати та тих, хто в групі ризику та потребують захисту? Але ж у нас і довідки про антитіла куплять…
Впадати в крайнощі не хочеться… Всі й так знають, про що мова. Єдине, що стало зрозуміло всім мислячим – покращення, це не заслуга тільки одного карантину.
Епідемія, в основному, йде на спад завдяки формуванню колективного імунітету.
Попри песимістичні нотки планетарного масштабу про нескінченність цієї епідемії, природа підпорядковується чітким законам. Повторних випадків захворюваня майже не помітно. 0,1% повторного зараження пояснюється індивідуальними особливостями імунної пам’яті деяких пацієнтів. Це окрема ситуація, яка ніяк не впливає на загальний процес. А загальний процес чітко пішов на покращення.
Чи надовго? Чи будуть ще спалахи?
Невідомо. Прогнози з таким непередбачуваним захворюванням, як ковід, робити важко. Вся проблема в підрахунку відсотку перехворілих.
Для тих 99,9 %, хто одужав за ці два масштабні спалахи (осінній та весняний) ковід вже залишився позаду. І нічого більше не станеться. Якщо це більшість населення, то не станеться нічого вже й в масштабах країни. Якщо ні, тоді ще будуть спалахи. Подивимось. Час покаже.
А незабаром тепло, сонячний ультрафіолет та свіже повітря подарують нам хороші безкоштовні ліки для виснаженого організму та протекцію від зараження ковідом на вулиці. Треба зміцнити, загартувати та покращити свій імунний статус.
Відпочинок, здорове харчування, активність та гарний настрій – безцінні заходи для оздоровлення та профілактики захворювань. Не тільки ковіду. Взагалі”, – завершує лікар.
Leave a comment