Вчені з США розробили алгоритм, який може відновлювати зниклі мови. Інструмент повинен допомогти дослідникам, що вивчають стародавні культури.
У Массачусетському технологічному інституті (МТІ) розробили алгоритм, який може автоматично розшифровувати зниклі мови без їх прив’язки до відомих мовних груп, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на НВ.
Автори нової нейромережі заявляють, що на більшості з коли-небудь існувавших мов люди вже не говорять. А у найближчі 100 років зникне як мінімум половина з нині існуючих мов.
Нова технологія, за словами вчених з МТІ, повинна допомогти відновити ці мови і дозволити вивчати стародавні культури.
Розробники нейромережі заявляють, що їхня система заснована на принципах «історичної лінгвістики», і може передбачати способи заміни звуків в різних мовах.
Використовуючи деякі шаблони заміни звуків і букв, програма може сегментувати слова вимерлої мови і відображати їх на зрозумілій для сучасних людей мові.
У Массачусетському технологічному інституті також говорять, що цей алгоритм може визначати різні мовні сім’ї та зв’язок між ними.
«Ці методи сьогодні широко використовуються у різних додатках для обробки тексту і мають високу точність, але ключове питання дослідження полягає в тому, чи здійсненна ця задача без будь-яких навчальних даних [для алгоритму – ред.] давньою мовою», – говорить автор дослідження, професор МТІ Регіна Барзілай.
Нагадаємо, кілька років тому італійські програмісти розшифрували «диявольський» рукопис XVII століття за допомогою алгоритму, знайденого в тіньовому інтернеті.
Цей рукопис належав італійській черниці Марії Кроссіфісе де Консепсьон, якій приписували одержимість дияволом. Повідомлялося, що черниця володіла кількома мовами, враховуючи ті, які вже не використовують, що допомогло їй зашифрувати свій лист більш ніж на 300 років.
«Ми чули про програмне забезпечення, яке, на нашу думку, використовується спецслужбами для розшифровки переговорів. Ми знайшли цей алгоритм і використали його для давньогрецької, арабської, рунічного алфавіту, а також для латиниці і стародавнього письма єзидів», – заявили автори відкриття.
Вчені змогли перекласти 15 рядків тексту, у яких обговорювалися відносини між людьми, богом і дияволом. У перекладеному фрагменті згадуються Вельзевул і назва міфологічної річки Стікс. Більша частина тексту була нескладною.
Leave a comment