Суббота , 27 Апрель 2024
Общество

Голова ВАКСу розповіла, скільки часу судді витрачають на розгляд однієї справи

Для висвітлення суддівських буднів саме суддями, а не активною громадськістю, небайдужими спостерігачами, політиками або провідними/головними/старшими експертами, сьогодні маю намір на прикладі конкретного кримінального провадження продемонструвати обсяг суддівської роботи під час його розгляду

Про це пише голова Вищого антикорупційного суду Ольга Танасевич.

За справою, яку аналізую, одній особі інкримінували вчинення одного діяння, яке кваліфікували за однією частиною однієї статті Кримінального кодексу України. Справу розглядала колегія суддів, у судовому провадженні брали участь два прокурори та два захисники, які завжди прибували до суду відповідно до заздалегідь погодженого графіка судових засідань.

Справа надійшла до ВАКСу наприкінці вересня 2019 року. На початок жовтня було призначено підготовче засідання, за результатами якого на підставі обвинувального акта відбувався судовий розгляд.

Читайте також: Балачками про брак суддів намагаються відвернути увагу від головної проблеми судової системи – юрист

Судовий розгляд тривав понад вісім місяців, у справі було призначено 19 судових засідань, із яких два відклали за клопотанням сторін кримінального провадження через карантинні заходи й іще одне – через неприбуття обвинуваченого із причини, визнаної судом поважною.

ВАКС дослідив п’ять томів матеріалів по 250 аркушів у кожному, серед яких: матеріали фотозйомки, відеозапису, протоколи процесуальних дій і додатки до них. Відтворив близько п’яти годин відеофіксації слідчих дій, оглянув речові докази, допитав одинадцять свідків та обвинуваченого.

Судові дебати й останнє слово обвинуваченого тривали три дні. Підбиваючи підсумки судового розгляду, сторони обвинувачення та захисту виклали свої доводи, зауваження та заперечення на 113 аркушах.

Читайте також: Зеленський пропонує віддати ОАСК контроль над відбором усіх суддів в Україні – юрист

Нарада суддів тривала чотири доби, упродовж яких колегія ретельно аналізувала пред’явлене обвинувачення та доводи сторін кримінального провадження, а також надавала оцінку доказам. Частину доказів суд визнав неприпустимими й неналежними, тому відхилив їх під час ухвалення рішення. Водночас решти доказів у їхній сукупності виявилось достатньо для визнання особи винною. Вирок виклали на понад 50 аркушах і проголошували більше двох із половиною годин.

Цей вирок може бути предметом апеляційного та касаційного перегляду, а за наявності переконання а порушенні Україною зобов’язань за Конвенцією про захист прав людини й основоположних свобод засуджена особа має право звернутись до Європейського суду із прав людини з індивідуальною заявою.

Варто зауважити, що неможливо обчислити час, витрачений колегією суддів на супровід судового провадження, а саме на обговорення суперечливих питань, нюансів кваліфікації дій обвинуваченого, підшукання правових позиції Верховного Суду та релевантної практики Європейського суду із прав людини, дослідження наукової літератури тощо. Це фактично цілодобова діяльність: образ мислення і стиль життя кожного судді.

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

Стоит ли переживать если ребёнок часто болеет? Мнение врача

Многие родители, у которых есть маленькие дети могут чувствовать, что частые болезни...

Проблемы, которые разрушают брак после рождения ребёнка

Для некоторых пар рождение ребёнка становится самым счастливым днём в мире и...

Почему мы часто засыпаем под звуки телевизора и не только?

Многие люди засыпают при использовании фонового звука, например, от работающего телевизора.

Как правильно общаться с женщинами военными?

На сегодняшний день многие жители Украины защищают государство.