Українські пригоди піонерів псевдопрезидентства. Як ми все ж таки допомогли Франції

Українсько-французька співпраця має й успішні сторінки. Одна з них — трансфер до Франції славетного Жильбера Шиклі, разом із поплічником Антоні Лазаревичем

Про це для «Тижня» пише Алла Лазарева.

У світі покарань і злочинів Шиклі зажив слави піонера псевдопрезидентства, якому вдалося не лише віртуозно обдурити сотні осіб, а й надихнути режисера Паскаля Ельбе на зйомку фільму «Я на вас розраховую». Технологія шахрайства, яку міг би запатентувати Шиклі, полягає в узурпації особи та видурюванні від імені «президентів» і «міністрів» телефоном чи через Skype, у майстерно зроблених масках, грубезних сум грошей — під «негайні гарантії уряду».

Французькі правоохоронці полювали на Шиклі з Лазаревичем від 2009 року — відтоді, як обох оголосили в міжнародний розшук. Поплічники були заочно засуджені до семи та п’яти років позбавлення волі. Вони могли б і досі безжурно насолоджуватися життям в Ізраїлі, який не екстрадує своїх громадян на запит інших держав, якби не поїздка до України: за офіційною версією адвокатів — на паломництво до могили хасидського рабіна Нахмана. «Тут неймовірно гарно, — цитує перехоплений sms Шиклі французький часопис L’Obs. — Це справжня солодка мрія».

Читайте також: У США псевдопринц обдурив інвесторів на вісім мільйонів доларів

СБУ зупинила набожних мрійників на трасі Київ — Одеса. «Я планував видати себе за принца Монако Альберта II, — зізнався шахрай пізніше. — Та от… маска нам трапилася неякісна: я її приміряв і викинув…» Шиклі легко зізнався в намірі здійснити злочин. Натомість в іншому такому зловживанні довірою — в імітації тодішнього французького міністра оборони Жана-Іва Ле Дріана, який сьогодні обіймає посаду міністра закордонних справ — зізнаватися навідріз відмовився.

Французький суд засудив Шиклі до 11 років в’язниці та до штрафу на суму €55 млн. «Вам має бути соромно!» — висварив «король перевтілень» суддів, почувши вирок, і подався на апеляцію. Слухання завершилися 1 липня. Апеляційний суд залишив попереднє рішення без змін. Натомість слідство триває, бо пошук переказів на польські та китайські рахунки триває досі.

Із феєричного процесу Шиклі й Лазаревича реготала ціла Франція. «Та не бігайте ж ви по залу! — не припиняв дратуватися суддя. — Сядьте нарешті, опануйте себе!» «Не можу! — театрально зводив очі до неба підсудний. — Темперамент керує мною, а не я темпераментом!»

Веселий спектакль не відбувся б, якби міжнародних махінаторів не доправили б до Парижа доблесні українські правоохоронці. І нехай екстрадиція відбулася не без пригод, цю співпрацю, Із певними обмовками, можна записати до успішних сторінок французько-українських відносин.

Читайте також: Шахраї виманили у принцеси мільйони доларів

Чому з обмовками? Бо після місячного перебування в київській в’язниці обидва VIP-затриманих несподівано опинилися на свободі, прикрашені символічними електронними браслетами. Хто знає, чи не розчинилися б вони в часі та просторі, якби не скандальна публікація французького журналу Le Point. Після неї Київ змушений був повернути Шиклі з поплічником за ґрати. Звідти авантюристи, із комфортом попиваючи горілку Absolut, поширили зухвале відеозвернення до французької Феміди: «Маємо тебе в носі! П’ємо за своє звільнення та свої мільйони! Ми не повернемося!». Але екстрадиція таки відбулася.

Французькі слідчі так і не зрозуміли, як так сталося, що, перебуваючи в Україні, адвокат затриманих зумів знищити комп’ютер і маску принца Монако — оту, «неякісну» — бо речові докази дуже придалися б у справі. Та є, як є: загалом французи українським колегам «дуже дякують».

Як пише французька преса, звертаючись по «негайну допомогу на фінансування секретних операцій французьких спецслужб», 54-річний піонер псевдопрезидентства зумів ввести в оману короля Марокко та президента Габону, паризький єпископат та концерни Total і Vinci. Від імені «міністра оборони» він просив гроші на «боротьбу з тероризмом і звільнення заручників у Сирії» та обіцяв «швидке відшкодування» від Banque de France. Масштаби маніпуляцій вражають обивателів і ставлять нестандартні завдання слідству.

Суд зобов’язав Шиклі відшкодувати турецькому бізнесменові Інану Кіраку €44 млн і ще €10 млн — духовному лідерові мусульман-шиїтів Ага Хану. Виконувати присуд злочинець не збирається та вже скерував скаргу до касаційного суду. Мильна опера з вирішальним українським епізодом триває. На щастя, цього разу українські голмси опинилися на правильному боці.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Правила пропаганды: нет смысла прятать голову в песок от новой реальности
Next post Швейцарские часы для Крыма: что стоит взять на вооружение нашим дипломатам