Субота , 12 Квітень 2025
Ілюстративне фото
Різне

Зникнення Аральського моря: як екологічні зміни перетворили озеро на пустелю

Аральське море, колись одне з найбільших озер у світі, сьогодні стало наймолодшою пустелею планети, що вражає своїми розмірами та змінами.

Аральське море, колись одне з найбільших озер у світі, сьогодні стало наймолодшою пустелею планети, що вражає своїми розмірами та змінами. Це перетворення стало результатом людської діяльності, зокрема використання води для зрошення, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на IFLScience.

До 1960-х років Аральське море було величезною внутрішньою водоймою, що покривала площу 68 000 квадратних кілометрів. Однак через масовий відбір води з річок Сирдар’я та Амудар’я для зрошення, обсяги води, що потрапляли в море, значно скоротилися, що призвело до його висихання.

З того часу озеро почало розділятися на дрібніші водойми, а до 1980-х років більша частина його водної поверхні вже зникла. Великий Арал ще залишався на південь, а Малий Арал тепер був повністю в Казахстані. Проте процес погіршувався, і до кінця XX століття Великий Арал також поділився на дві частини, причому східна частина повністю висохла, утворивши пустелю Аралкум.

Тепер це місце стало новою пустелею, а супутникові знімки вражають своїми масштабами. Клімат регіону змінився: зими стали більш холодними, а літа ще спекотнішими. Щорічно сильні піщані бурі, що піднімають пісок і сіль, поширюються на сотні кілометрів, погіршуючи стан здоров’я місцевих жителів.

Міжнародні зусилля з порятунку Малого Аралу дали певні результати. Кок-Аральська гребля, побудована для стабілізації течії Сирдар’ї, допомогла підвищити рівень води в Малому Аралі на 4 метри за останні два десятиліття. Однак південна частина моря, ймовірно, незабаром повністю висохне.

Зміна клімату також посилює ситуацію: пилові бурі стають дедалі частішими і тепер охоплюють навіть ті регіони, де раніше таких явищ не було. За оцінками ООН, піщані бурі стають сильнішими у багатьох частинах світу, особливо в пустельних і степових регіонах. Наприклад, на Великих рівнинах Америки кількість таких бурь подвоїлася за останні двадцять років.

Аральське море стало живим свідченням того, як людська діяльність і зміна клімату можуть призвести до катастрофічних наслідків для екосистем і людських громад.

Нагадаємо, через зсув ґрунту в Карпатах зникло озеро.

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Золоте молоко: як цей напій може змінити здоров’я

Золоте молоко – це популярний гарячий напій, який поєднує молоко, куркуму та...

Таємничі середньовічні міста Італії, які варто відвідати в 2025 році

Базиліката, маловідомий італійський регіон, вражає мандрівників своєю таємничою красою і стародавніми поселеннями,...

Найкращі аеропорти 2025 року: хто очолив рейтинг і чому

Сінгапурський аеропорт Чангі знову став лідером рейтингу найкращих аеропортів світу в 2025...

Шість порад перед поїздкою до Марокко, які допоможуть уникнути проблем

Марокко останнім часом активно розвиває туристичну індустрію, приваблюючи все більше мандрівників з...