Неділя , 20 Квітень 2025
Ілюстративне фото
Різне

Птахи Чорнобиля зазнають генетичних змін під впливом радіації: що показали дослідження

Чорнобильська зона відчуження (ЧЗВ) — це територія, де, незважаючи на високу радіацію, природа продовжує розвиватися.

Чорнобильська зона відчуження (ЧЗВ) — це територія, де, незважаючи на високу радіацію, природа продовжує розвиватися. Але як саме ці умови впливають на місцеву фауну, зокрема на птахів? Нове дослідження, проведене групою вчених з Університету Ювяскюля, показало серйозні генетичні зміни у птахів, які мешкають у Чорнобил, повідомляють “Вечірні Вісті” з посиланням на IFLScience

З 1986 року, коли сталася трагедія на Чорнобильській атомній електростанції, радіаційне забруднення в околицях залишалося високим, але людська діяльність в цьому регіоні була майже повністю припинена. Це стало сприятливим фактором для відновлення біорізноманіття, але одночасно створило унікальні умови для вивчення впливу радіації на дикі тварини.

Вчені зосередились на двох видах птахів — синиці великій та мухоловці, які є поширеними в Європі. Вони розташували кілька шпаківень у двох різних регіонах ЧЗВ: в одному з них рівень радіації був високим, в іншому — відносно низьким. Зібрані зразки калу птахів показали цікаві результати, що стосуються складу їхнього мікробіому, який безпосередньо впливає на здоров’я.

“Ми виявили, що на забруднених територіях птахи мали більшу різноманітність у раціоні, що складається з комах, проте головні зміни були помітні саме в їхньому генетичному складі”, — розповідає Самелі Пірто, аспірант Університету Ювяскюля.

Дослідники наголосили, що, хоча зміни в екології птахів не завжди були суттєвими, інші дослідження показують, що радіація має набагато сильніший вплив на птахів ЧЗВ, ніж це здається на перший погляд. В одному з таких досліджень, проведеному у 2011 році, виявлено, що через радіацію зменшились розміри голови та мозку 550 птахів з 48 видів, які мешкають поблизу Чорнобиля.

Вчені також зазначають, що ці генетичні зміни можуть впливати на когнітивні здібності птахів. Ці відкриття є важливими, адже вони дозволяють краще зрозуміти, як радіація впливає на молодих тварин, і чому саме цей аспект екології Чорнобиля залишається малодослідженим.

Водночас радіація не є єдиним фактором, що впливає на природу Чорнобиля. Наприклад, виявлено, що чорнобильські собаки зазнали генетичних змін, які не піддаються поясненню. Ці собаки еволюціонували за останні 40 років і тепер генетично відрізняються від інших собак на планеті.

Також в зоні відчуження було зафіксовано появу агресивного виду — американської норки, яка є інвазивною для місцевої екосистеми.

Ці дослідження відкривають нові перспективи для розуміння того, як радіація та інші фактори впливають на дикі види в Чорнобилі, а також на те, як природа намагається адаптуватися до змін у середовищі.

Нагадаємо що Чорнобиль серед найстрашніших туристичних напрямків світу.

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

У Техасі відкриється перше кафе Starbucks, надруковане на 3D-принтері

Інноваційне кафе розпочне свою роботу вже цього місяця, повідомляють “Вечірні Вісті” з...

Які квіти можуть рости у воді: 10 кімнатних рослин, яким не потрібен ґрунт

Якщо ви не завжди пам’ятаєте поливати свої рослини, можливо, варто звернути увагу...

Что такое кулоны и как выбрать подходящий аксессуар

Они могут быть как символичными, так и purely декоративными, подчеркивая индивидуальность и...

Прогноз США щодо України: три можливі сценарії поведінки Трампа

Політолог Олег Саакян спрогнозував три можливі варіанти поведінки Сполучених Штатів Америки стосовно...