Нацбанк планує до кінця цього року встановити додаткові вимоги до договорів про надання фінансових послуг, щоб споживачу легше було зрозуміти їхні умови. Йдеться про відкриття та обслуговування рахунку в банку, споживчого кредиту та банківського вкладу.
У пресслужбі Нацбанку зазначили, що клієнти при підписанні кредитного договору не завжди розуміють реальну річну процентну ставку, повний перелік витрат і не обізнані про санкції у випадку просрочки.
“Клієнтська анкета-заява чи договір про приєднання можуть узагалі не містити цієї інформації. Деякі договори складно прочитати через дрібний шрифт, інші – можуть обмежувати клієнта у правах. Так не має бути”, – повідомляють у пресслужбі регулятора.
У НБУ пояснюють, що при підписанні договору з банком, там має бути повний опис послуги з надання споживчого кредиту чи відкриття депозиту.
“Має бути чітко вказана вартість та витрати за послугою. Мають бути прописані санкції та штрафи чи інша відповідальність у випадку неналежного виконання умов договору. Мають бути строки та порядок отримання доходу за послугою та інше”, – йдеться у повідомленні.
У Нацбанку кажуть, що договори не можуть обмежувати права споживача фінансових послуг.
“Деякі фінустанови прописують у договорах право клієнта звернутись зі скаргою щодо виконання банком умов цього договору виключно до Третейського суду. Це нечесна умова”, – кажуть в НБУ.
З їхніх слів, ще один приклад недобросовісної умови в договорі – це дозвіл банку змінювати послуги чи їх умови без повідомлення клієнта про такі зміни.
Leave a comment