Експерти розповіли, чому заблоковано виплату дотацій аграріям

27 грудня під час брифінгу Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов заявив, що виплата державної допомоги в розмірі 1 млрд грн аграріям заблокована через рішення суду за позовом ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» (ВАР) до уряду Володимира Гройсмана.

Про це повідомляє прес-служба ВАР.

У своєму позові ВАР вимагала визнати неправомірними постанови уряду про порядок розподілу коштів державної підтримки, які привели до виплати компанії «Миронівський хлібопродукт» 968 млн грн у 2018 році, тобто близько чверті всіх виплачених аграріям коштів. У свою чергу відміна цих постанов дає можливість уряду спробувати повернути в бюджет близько 750 млн грн, виплачених МХП, і направити їх на підтримку малих та середніх аграріїв.

Всеукраїнська Аграрна Рада заявляє, що насправді відповідальність за зупинку виплат держпідтримки аграріям наприкінці року лежить на самому уряді. Для того, щоб уникнути блокування виплат, уряду досить було в законний спосіб прийняти нові постанови про розподіл коштів держпідтримки. Однак, юристи нового кабміну продовжили  доводити в суді, що постанови уряду Володимира Гройсмана законні, а, значить, МХП став головним отримувачем держпідтримки правомірно.

Окрім того, з часом, кабмін прийняв рішення, котрим скоротив розмір компенсації за будівництво тваринницьких комплексів до 18% вартості вже після того, як були виплачена компенсація МХП з розрахунку 30% вартості. Наголошуємо також на тому, що уряд виконав далеко не усі свої зобов’язання. Тимофій Милованов запевнив, що «гроші є і уряд готовий їх виплачувати», однак чимало господарств на сьогодні так і не отримали кошти за програмою часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва, які передбачені постановою кабміну від 1 березня 2017 р. № 130. Дана постанова у суді не оскаржувалась

Зауважимо, що уряд не став переглядати оскаржувані постанови, не дивлячись навіть на заяву президента Володимира Зеленського, який у липні цього року заявив що «протягом 2017-18 років «Миронівському хлібопродукту» з державного бюджету виділено майже 2,5 млрд гривень дотації. Насправді він не потребує державної підтримки, адже має надприбутки і щорічно виплачує дивіденди своїм акціонерам». Також Президент дав доручення правоохоронним органам перевірити суму бюджетної допомоги і суму дивідендів, виплачених акціонерам.

У ситуації, що склалась, ВАР закликає уряд: 

1. Погодитись з умовами угоди про примирення, запропонованої ВАР, та визнати, що скасування обмеження на виплату понад 150 млн грн в одні руки було незаконним і на цій підставі вимагати від МХП повернути державі понад 750 млн грн;

2. Підготувати та направити до ВРУ проект змін до бюджету на 2020 рік, якими збільшити суму держпідтримки аграріїв на суму, котру не виплатили цього року. А також передбачити, що в разі повернення МХП грошей в бюджет, вони також будуть спрямовані на державну підтримку аграріїв;

3. Прийняти нові постанови про розподіл коштів держпідтримки.

 

Довідка

У 2017 році урядом Володимира Гройсмана, не дивлячись на заперечення всіх ключових аграрних асоціацій, був затверджений такий механізм розподілу дотацій, який призвів до виплати 1,9 млрд грн компаніям «Миронівський хлібопродукт» та «Ukrlandfarming», які належать олігархам, із 4,95 млрд грн, виплачених всім аграріям.

У 2018 році на фоні скандалу, що вибухнув, принцип виплати коштів держпідтримки було формально змінено. Основна сума коштів, призначена для підтримки тваринництва, була направлена на компенсацію будівництва тваринних комплексів, хоча було точно відомо, що ніхто, окрім МХП, не планує вводити в експлуатацію у 2018 році масштабні об’єкти. В результаті, 968 млн грн з 4 млдр грн, виділених на цю програму, знову отримала компанія МХП. Це стало можливим завдяки тому, що уряд прибрав із постанови №107 обмеження у розмірі 150 млн грн на виплату за один тваринницький комплекс.  

 У серпні 2018 року ГС «Всеукраїнська Аграрна Рада» подала позов до окружного адмінсуду Києва, відповідачем за яким був Кабінет Міністрів України, добиваючись визнання постанов КМУ від 07.02.2018 №86, №106 та №107 протиправними та їх скасування. Однак, у травні 2019 року суд відхилив позов ВАР.

22 липня 2019 року громадська спілка подала апеляцію і 10 грудня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив позов ВАР, визнавши протиправними та скасувавши постанов Кабміну від 07.02.2018 №106 та №107.

Вечірні Вісті

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

Previous post Експерт: Обмін — не виправдання односторонніх поступок України і не засіб для надання суб’єктності ОРДЛО
Next post В случае выделения отдельного оператора пассажирский тариф придется увеличить в 2-2,5 раза