П’ятниця , 12 Липень 2024
Экономика

Вічний переддефолт

«Укртрансгаз» нещодавно заявив про свій переддефолтний стан. У той час, коли НАК хизується, що тільки за п’ять місяців поточного року направила до держбюджету майже 50 млрд грн податків та зборів, її «донька» звітує про багатомільйонні борги. На жаль, інформація про не найкращий фінансовий стан «Укртрансгазу» надходить регулярно, але чомусь їй не приділяють належної уваги.

Декілька років поспіль «Укртрансгаз» (УТГ), який забезпечує нашій державі прибуток на рівні 2,7 млрд доларів за транзит блакитного палива, демонструє збитковість через прискорену амортизацію активів та небаланси з яскраво вираженим корупційним присмаком. «Нафтогаз», який за спецзобов’язаннями мав постачати підприємствам ТКЕ ресурс за пільговою ціною, підписував далеко не всі акти прийому-передачі ресурсу. Тому документально НАК газ ніби не постачала, а підприємства ТКЕ його несанкціоновано відбирали з української ГТС. Ресурс, який спожито, але не оплачено, враховувався «Укртрансгазом» як небаланс. Щоб його усунути, УТГ зобов’язаний придбати технологічний газ вже за комерційною ціною в «Нафтогазу», який записував собі цю операцію в чистий прибуток! За підрахунками експертів, створення штучного небалансу дозволяло втричі завищувати вартість блакитного палива.

Перехід газового ринку на добове балансування мав би змінити ситуацію. Але і зараз УТГ, заявляючи про надзвичайну ситуацію державного рівня, причинами дефіциту коштів називає небаланси та несанкціонований відбір блакитного палива операторами ГРМ з мереж «Укртрансгазу».

Другою причиною називаються необґрунтовані тарифи на послуги транспортування газу для точок входу і виходу. В компанії кажуть, що найбільший борг у них склався перед «Нафтогазом», обсяг негативного небалансу якого, за підсумком двох місяців, становить 176,8 млн грн.

За словами експерта в сфері енергетики Юрія Корольчука, «Укртрансгаз» вже давно перебуває у перманентному стані дефолту завдяки «потужним» і «тектонічним» реформам «Нафтогазу» і Коболєва, завдяки яким НАК як пилосос висмоктує у компанії всі гроші.

«Але криза «Укртрансгазу» – це лише верхівка айсбергу проблем на внутрішньому ринку газу. Облгази або ОГМ вже давно констатують збитковість тарифів на розподіл (транспортування) газу. Це призвело до того, що облгази нарощують заборгованості перед «Укртрансгазом». Усі учасники ринку ходять по замкнутому колу. НКРЕКП не затверджує економічно обґрунтований тариф для облгазів, який на сьогодні має становити 1,5 грн/куб. м, а насправді є утричі меншим. Низький тариф призвів до того, що облгази отримали збитки на суму понад 12 млрд грн. Фактично дії регулятора можуть спричинити колапс усіх учасників газотранспортної галузі», – констатував він на своїй сторінці у «Фейсбуці».

Експерт додав, що в той час, як вал проблем та боргів накриває «Укртрансгаз», облгази і постачальників блакитного палива промисловим споживачам, найбільшу вигоду від такої ситуації хоче отримати «Нафтогаз», який зацікавлений у банкрутстві облгазів і отриманні контролю над газовими мережами.

Олекса ГОНСЬКИЙ

Вечірні Вісті

Leave a comment

Залишити відповідь

Погода

Related Articles

Когда и за что могут наказать предпринимателей?

Физическим лицам-предпринимателям в Украине грозят штрафы за несвоевременную уплату единого налога и...

Какие карты Hamster Kombat покупать 26 июня?

Hamster Kombat выделяется среди других криптовалютных игр благодаря своей оригинальной концепции и...

Нацбанк третий день подряд снижает курс доллара

Национальный банк Украины третий день подряд фиксирует снижение курса американской валюты.

Цены на дизельное горючее продолжают проседать. Какие ценники выставляют АЗС

Цены на дизельное топливо продолжают проседать, тогда как на бензин все еще имеют разнонаправленную...