Середа , 22 Січень 2025
Культура

Скандал довкола “Книгарні Є”: до чого тут держава та що може зробити кожен із нас

Минулого тижня навколо “Книгарні Є” вибухнув скандал. Книгарня на своїй сторінці в фейсбуці оприлюднила допис, який можна було трактувати двозначно, і чимало людей із двох версій інтерпретацій одразу вибрали найгіршу. Мовляв, тепер “Книгарня Є” продаватиме російські книжки, як це робить решта книгарень. Що тут почалося: образи, ненависть, заклик до бойкоту та звинувачування в усьому на світі. Пізніше “Книгарня Є” уточнила свою позицію і запевнила, що кількість російських книжок – принаймні наразі – на полицях не збільшиться

Які висновки можна зробити із цього скандалу? Почнімо із книгарні, бо саме її допис став приводом для цілої зливи коментарів, новин і заяв. Очевидно, що мережі книгарень варто зробити кадрові висновки й подумати, чи SMM-фахівець, який писав заяву, а пізніше (часто невдало) коментував її від імені мережі, а також директор із розвитку, чиї заяви ледь не спровокували бойкот книгарні частиною покупців (і кінець розвитку), мають і надалі займати свої посади. У час фейків і маніпуляцій не варто формулювати свою позицію – особливо в такому делікатному питанні як сфера співпраці/бізнесу з російським культурним/видавничим продуктом – двозначно. Сподіваюся, що в цій мережі є люди, які усвідомлюють свою помилку та зроблять відповідні висновки.

Читайте також: Замість Ківалова й Колесніченка – Бужанський. Яка різниця?

А тепер – про тих, що нападали на книгарню. Точніше не так про них, бо немає сенсу говорити про людей, які знецінюють чужу працю в коментарях, а про саму ситуацію зі книжковим ринком. Річ у тім, що коронакриза болюче вдарила по всій культурній сфері, але є галузі, що потерпають найбільше. Наприклад, власники книгарень чи кінотеатрів, які змушені орендувати приміщення на комерційних основах, сплачувати зарплатню й податки в час, коли доходи скоротилися катастрофічно. Наприклад, держава шукає способи підтримати видавців і письменників (зокрема через УКФ і гранти інституційної підтримки, а також через Інститут книжки й закупівлю книжок для бібліотек). Але книгарні – як фірми, комерційні заклади – залишилися за бортом, наодинці зі своїми проблемами.

І висновок, який ми маємо зробити з “скандального” допису мережі “Є”, простий: слід знайти можливість підтримати українські книгарні. Не тільки цю мережу, а всі, особливо маленькі, які працюють у малих населених пунктах, де інших книгарень в радіусі 50 кілометрів просто немає. Як на мене, це має бути пряма підтримка з боку держави (через Мінкульт), а також законодавчі ініціативи, що спонукатимуть органи місцевого самоврядування надавати комунальні приміщення в пільгову оренду саме книгарням. І це потрібно зробити ще цього року, діяти негайно, бо книгарні вже не просто ледь животіють, а починають закриватися!

Якщо ж ідеться про “Книгарню Є”, то вона посідає особливе місце в розвитку української культури останніх десятиліть. Адже саме вона стала піонеркою просування українськомовного книжкового продукту, робила й робить це якісно та з розмахом. Фактично саме “Книгарня Є” впродовж довгих років робила те, що мала, але не робила держава. Тому я вважаю, що порятунок цієї мережі – це справа не тільки її власників, а й української держави. Адже легко закрити книгарню, та чи з’явиться (й коли?) на її місці нова? Чи буде в тій новій книгарні почесне місце для української книжки?

Читайте також: Русифікація під грифом “Цілком таємно”: що насправді захищають оборонці російської мови в Україні

Хочу окремо зауважити, що я не маю жодного стосунку до “Книгарні Є”, не знайомий з її власниками й керівництвом, й абсолютна більшість моїх власних презентацій проходить не в цьому закладі. Але я з величезною повагою та вдячністю ставлюся до цієї мережі та її патріотичної місії, вважаю, що такі ініціативи треба підтримувати й усіляко заохочувати, сприяти розвитку, аби такі книгарні були в кожному обласному центрі й усіх великих містах країни.

Взагалі ця ситуація нагадує мені історію газети “Рада” та її видавця Євгена Чикаленка, який власним коштом, правдами й неправдами утримував це українськомовне видання. І в підсумку саме ця газета, попри те, що вона не була комерційно успішною, стала вагомим чинником в історії українського державотворення. Я проваджу до того, що критикувати й знецінювати чужу працю легко, але значно адекватнішою була б поведінка, спрямована на підтримку й популяризацію таких піонерських українських проєктів.

Андрій ЛЮБКА

Leave a comment

Залишити відповідь

Свежие новости

Погода

Related Articles

Знайдено рідкісного генерала армії та колісницю серед китайських теракотових воїнів

Археологи, які працюють у знаменитому мавзолеї Цінь Шихуанді в китайській провінції Шеньсі,...

8 цікавих різдвяних традицій з усього світу: про деякі ви і не здогадувалися

Різдвяні традиції по всьому світу вражають своєю різноманітністю та глибоким культурним корінням,...

Кто популяризовал украинские вышиванки как символ украинской идентичности?

Украинская вышиванка является традиционной для Украины одеждой.

Мифические существа, имеющие реальные прототипы

Мифические существа очаровывают человечество тысячи лет.