Сьогодні, 16 липня, минає 30 років від дня, коли в 1990-му Верховна Рада Української РСР проголосила Декларацію про державний суверенітет України
Про це повідомляє “Радіо Свобода”.
Історики вважають це першим кроком до незалежності України, яка була проголошена трохи більш як за рік, 24 серпня 1991-го.
Декларація проголошувала державний суверенітет України “як верховенство, самостійність, повноту й неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах”.
Читайте також: В’ятрович: Влада сповідує етнічний порядок денний. Російський
“Україна як суверенна національна держава розвивається в існуючих кордонах на основі здійснення українською нацією свого невід’ємного права на самовизначення. Громадяни Республіки всіх національностей становлять народ України”, – мовилося в документі.
Декларація проголошувала, що Україна є самостійною у вирішенні будь-яких питань свого державного життя, що вона забезпечує верховенство Конституції та законів Республіки на своїй території, самостійно визначає свій економічний статус і закріплює його в законах. Народ України має винятковн право на володіння, користування й розпорядження національним багатством України.
Питання винесли на обговорення 28 червня 1990 року.
Читайте також: Українська мрія про майбутнє обростає метастазами популізму й безвідповідальності, багато в чому через “Слугу народу” – Казарін
Сесійні засідання вів перший заступник голови Верховної Ради Іван Плющ (голова парламенту Володимир Івашко на той час відбув до Москви, звідки вже на посаду не повернувся).
16 липня 1990 року доопрацьований проєкт Декларації про державний суверенітет України поставили на голосування. За цей документ із 385 присутніх на засіданні депутатів проголосували 355, проти четверо, не взяли участі 26 (18 із них незабаром попросили зарахувати свої голоси “за”).