Пятница , 29 Сентябрь 2023
Политика

Цінності й переконання Зеленського: про що свідчать результати дослідження

Рік тому ми майже нічого не знали про те, яким політиком буде Володимир Зеленський. Ми знали його як популярного актора, режисера та продюсера, але не як політика, і тому в суспільстві вирували дискусії щодо того, ким насправді є новий політичний лідер, а розпливчасті й амбівалентні заяви під час передвиборчої кампанії (що було частиною його переможної виборчої стратегії) підживлювали в цих публічних дискусіях протилежні позиції.

Нині минув рік, і ми можемо вже досить багато сказати про Володимира Зеленського як політика, і насамперед про його цінності та переконання. Це надзвичайно важливо, адже цінності та переконання лідера держави визначають, яку політику проводитимуть підконтрольні йому парламент, уряд та інші органи влади. Цінності завжди виоявляються в момент вибору, а політика у наш буремний час вимагає робити вибір фактично щодня.

Методологія

Ми не можемо “залізти в голову” до іншої людини, щоб дізнатися про її цінності, але можемо провести з нею глибинні інтерв’ю (наприклад, за методикою Джейн Льовінджер – Сьюзан Кук-Ґройтер). На жаль, у мене не було можливості доступитися особисто до президента, щоби провести дослідження із перспективи другої особи. Тому довелося вдатися до іншого методу – дослідження із перспективи третьої особи. Спостерігаючи за іншою людиною, за моментами, коли вона робить вибір, ми можемо зробити висновки щодо її цінностей. Опитуючи багатьох спостерігачів, ми отримуємо більш об’єктивну та збалансовану картину.

Я провів анонімне опитування відомих економістів, політологів і соціологів, урядовців різних років, лідерів провідних громадських організацій, відомих політично нейтральних підприємців, включив також невелику кількість нинішніх народних депутатів (порівну членів фракції “Слуги народу” й інших разом). Було зібрано 105 валідних анкет. Вибірка жодним чином не є репрезентативною, але є цікавою: всі респонденти не просто уважно слідкують за політикою, а мають достатній рівень компетенції та досвіду, щоб аналізувати її глибину (ідеї, а не події), а на додачу чимало з них досить багато спілкувалися із президентом особисто.

Респондентам пропонувалося оцінити цінності та переконання президента за шістьма шкалами, максимальне значення за кожною шкалою в кожен бік – 5. Перші дві шкали стосуються економічних поглядів, наступні дві – управлінських, останні дві, відповідно, внутрішньополітична та зовнішньополітична. Результат рахував як медіану – величину, що опиниться посередині ряду значень, якщо їх відсортувати в якомусь порядку, тобто більше неї та менше неї однакова кількість відповідей (це коректніше, ніж середнє арифметичне). Стандартне відхилення за різними шкалами було в межах 2,38-2,71, у середньому 2,50.

Читайте також: КВУ порівняв діяльність Зеленського і Порошенка за перший рік роботи

Для вашої зручності я наводжу посилання на Вікіпедію:

соціалізм;

лбералізм;

олігархія;

конкуренція;

непотизм;

меритократія;

інституції;

авторитаризм;

демократія;

Результати дослідження

Ось що вийшло в результаті аналізу 105 анкет.

Цікаво також проаналізувати відповіді за групами респондентів. Три групи вдалося чітко окреслити:

– професійні економісти;

– лідери громадських організацій, які ніколи не були членами парламенту та не займали посад у виконавчій владі;

– підприємці, які ніколи не були членами парламенту та не займали посад у виконавчій владі.

Читайте також: Сенцов: Нам пропонують цей перформанс на наступні чотири та, як сьогодні несподівано з’ясувалося, ще плюс п’ять бонусних років

Цими трьома групами вибірка не обмежується, але інші групи важко чітко окреслити, бо багато респондентів мають множинні ідентичності (наприклад, колишній політик, нині керівник громадської організації, або політичний експерт, що в минулому співпрацював із різними політичними силами). Тому не буде коректним давати картинку по інших групах.

Я залишу результати без коментарів, бо вони промовляють самі за себе. Кожна шкала дає красномовну відповідь на запитання, чому провадиться така, а не інша політика у відповідних сферах, чому приймаються такі, а не інші рішення. Залишаю читачеві самостійно подумати над тим, які висновки можна зробити з показників за кожною зі шкал. Дискусію переносимо на Фейсбук.

Валерій ПЕКАР

Leave a comment

Добавить комментарий

Погода

Новости по теме

Поддержка Украины: Греция развенчивает ожидания Путина

Премьер-министр Греции высказался о будущей поддержке Украине.

Провал информационных атак РФ: Украина укрепляет свои международные связи

Усилия РФ в деле о ссоре украинского государства с партнёрами провалилась.

Украинская армия наращивает силу: Польша продолжает поставку вооружения

Польша продолжает поставки вооружения украинским военнослужащим.